Erişim engeli kararlarının araştırılması önerisi reddedildi

Erişim engeli kararlarının araştırılması önerisi reddedildi

CHP’nin internet ortamındaki yayınlara getirilen erişim engeli ve içerikten çıkarma kararlarıyla ilgili araştırma önergesinin öne çekilerek bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine ilişkin grup önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin internet ortamındaki yayınlara getirilen erişim engeli ve içerikten çıkarma kararlarının araştırılması önergesinin gündemin önüne çekilerek TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi, AKP ve MHP milletvekilleri tarafından reddedildi. Öneriye ilişkin konuşan CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yargıda yaşanan yozlaşmalara dikkat çektiğini belirterek, 17 Ekim 2023 tarihindeki grup konuşmasına erişim engeli getirildiğini anımsattı.

ANKA Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Saadet Partisi Antalya Milletvekil Sibel Yazıcı Özbudun da demokratik anayasa düzeninde halkın haber kaynaklarına serbestçe erişmesini gerektirdiğini kaydetti ve şunları söyledi:

“Bu erişim yasakları demokratik devlet ilkesini ihlal etmektedir. İfade hürriyeti ve basın hürriyetini düzenleyen Anayasa hükümleri ile bütün anayasal hakların garantisi niteliğindeki 13’üncü maddeyi ihlal etmektedir. 13’üncü madde şunu söylüyor, temel hak ve hürriyetler ancak ölçülülük ilkesine uygun olarak hakkın özü yasağını ihlal etmeden, demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun bir biçimde sınırlanabilir. Halbuki bu erişim yasakları bahsettiğimiz üç kavramı birden ihlal etmektedir” dedi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, Anadolu Cumhuriyet Savcısı Uçar’ın iddialarına ilişkin “Yenilir, yutulur gibi değil. Erişim engelinden, yurt dışı yasağı kaldırmaya, her şeyin tasfiye bağlandığı, bir başka tabir ile parayı verenin düdüğü çaldığı bir düzenden bahşediyor başsavcı. Başsavcı diyor ki adete yargıda kampanya var. Devletin temeli olan adalet öyle hale gelmiş ki, üflesen tüm bina yıkılacak” diye konuştu.