Haziran ayında en az 582 içerik erişime engellendi: Yolsuzluk ve usulsüzlük konulu haberler zirvede

Haziran ayında en az 582 içerik erişime engellendi: Yolsuzluk ve usulsüzlük konulu haberler zirvede

Haziran ayında en az 582 içeriğe erişim engeli getirildi. Çoğunlukla kamu çalışanları, AKP'ye yakın olanlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aile fertleri hakkındaki haberler erişime engellendi. Engellenen haberlerin büyük çoğunluğunun konusu ise yolsuzluk ve usulsüzlük olarak öne çıktı.

ALİ SAFA KORKUT

Haberler ve sosyal medya paylaşımları hakkında verilen erişim engeli kararları haziran ayında da hız kesmeden devam etti. Açık kaynaklardan edindiğim bilgilere göre haziran ayında 18 farklı erişim engeli kararı verildi ve bu kararlar kapsamında en az 582 içerik erişime engellendi. 

Bu 18 erişim engeli kararının üçü, alan adları için verilenlerden oluştu. Bu kararlarla abonelik modeline dayalı olarak içerik üretilen OnlyFans, hak haberciliği yapan Gazete Patika ve profesyonel oyuncular dahil olmak üzere oyunseverler tarafından kullanılan popüler oyun platformu Key-Drop’un internet sitelerine erişim engellendi. 

Çoğunlukla yolsuzluk ve usulsüzlük konulu içerikler engellendi

Haziran ayında erişim engeli getirilen içeriklerin konularına bakıldığında en çok yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına yer verilen paylaşımlar öne çıktı. Sağlık Bakan Yardımcısının da adının geçtiği Isparta Şehir Hastanesinin ihalesinde yolsuzluk yaşandığı iddialı haberler, Tarım Kredi Kooperatifleri Eski Genel Müdürünün müdürlük döneminde çeşitli yolsuzluklara imza attığı iddialı haberler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlunun uluslararası bir yolsuzluk soruşturmasında adının geçtiği iddialarıyla ilgili haberler bunlara dair örneklerden bazıları

Kim ne kadar içeriği erişime engelletti?

Sayı bakımından haziran ayında en çok içerik erişime engelleten isimlerin kim olduğu incelendiğinde ise bir önceki grafiğe benzer bir tablo ortaya çıktı.

Şuayip Birinci

Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’nin talebi üzerine 2 Haziran’da Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karar, haziran ayında en çok içeriğin erişime engellenmesine neden olan karar oldu.

Kararla e-nabız uygulamasının yurt dışına satıldığı iddiası, Birinci’nin kendi danışmanları aleyhine açtığı rüşvet davası ve Isparta Şehir Hastanesinin ihalesindeki usulsüzlüğe adının karıştığı iddialarıyla ilgili 177 içeriğe erişim engellendi.

Bilal Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın talebi üzerine 27 Haziran'da İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karar da ayın en çok içeriğe erişimi engelleten ikinci kararı oldu.

Karar dahilinde Bilal Erdoğan'ın da adının geçtiği uluslararası yolsuzluk şikayeti üzerine savcıların iddiaları araştırmaya başladığıyla ilgili 93 içerik erişime engellendi.

Cübbeli Ahmet’in dünürü

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün dünürü Muhittin Palazoğlu'nun aldırdığı erişim engeli kararı da en çok içeriğin erişime engellenmesine neden olan üçüncü karar oldu.

Kararla Palazoğlu'nun şirketinin aldığı ihaleler ve kurduğu şirketlerde dolandırıcılık yapıldığı iddialarının yer aldığı 90 içerik, Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 23 Haziran tarihli emriyle erişime engellendi.

En çok kamu kurumları/görevlileri ile AKP'ye yakın olanlar hakkındaki haberler engellendi

Erişim engeli getirilen haberlerin öznelerine, kimler hakkında olduğuna bakıldığında ise 259 ile ilk sırada kamu kurum ve/veya kuruluşlarının kendileri ile buralarda görev yapanlar yer aldı.

Bu kategori içinde Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Tarım Kredi Kooperatifleri Eski Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Haymana Kaymakamı Muhammed Gürbüz, Kırşehir Vali Yardımcısı Alper Balcı, Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğündeki bazı görevliler, Çankırı 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Müdürü Abdullah Cengiz ve Silivri Belediyesi Özel Kalem Müdürü Gökhan Daşgın yer alıyor.

Onu, 180 ile AKP'ye yakın kişi veya organizasyonlar takip etti. Bu kategori içinde ise Ahmet Mahmut Ünlü'nün dünürü Muhittin Palazoğlu, Sabah gazetesi yazarı ve TRT Yönetim Kurulu Üyesi Hilal Kaplan ve Menzil tarikatı mensuplarının kurduğu Semerkand Vakfı’nın denetiminde olan bir medrese bulunuyor.

Hangi gün kaç içerik engellendi?

Haziran ayının hangi gününde kaç içeriğin erişime engellendiği incelendiğinde ise şöyle bir tablo ortaya çıktı: