Temmuz ayında en az 713 içerik erişime engellendi: Erdoğan zirveyi kimseye kaptırmadı

Temmuz ayında en az 713 içerik erişime engellendi: Erdoğan zirveyi kimseye kaptırmadı

Temmuz ayında en az 713 içerik için erişim engeli kararı verildi. Bilal Erdoğan, en çok içerik engelleten isim olarak öne çıkarken ağabeyi de peşinden geldi. Engellenen haberlerin büyük çoğunluğunun konusu ise yine yolsuzluk ve usulsüzlük oldu.

ALİ SAFA KORKUT

Haberler ve sosyal medya paylaşımları hakkında verilen erişim engeli kararları temmuz ayında da hız kesmeden devam etti. 

Buna göre temmuz ayında 14 farklı erişim engeli kararı verildi ve bu kararlar kapsamında en az 713 içerik erişime engellendi.

Yolsuzluk ve usulsüzlük konulu olanlar, tıpkı haziran ayında olduğu gibi temmuz ayında da sayı itibarıyla hakkında en çok erişim engeli kararı verilen içerikler oldu.

Bilal Erdoğan'ın adının uluslararası bir yolsuzluk operasyonuna karıştığı iddialarıyla ilgili içerikler, yine Bilal Erdoğan’ın arkadaşlarının aldığı ihaleler ve getirildikleri görevler ve CHP'li Ali Mahir Başarır'ın kaymakamlık sınav sonuçları hakkındaki torpil iddialarıyla ilgili içerikler bunlara dair örneklerden bazıları.

QJkIR temmuz ay nda eri ime engeli karar verilen i eriklerin say s ve konusu

Haziran ayında ikinci sıradaydı, temmuzda zirveye yerleşti

Sayı bakımından temmuz ayında en çok içerik erişime engelleten isimlerin kim olduğu incelendiğinde ise yine haziran ayına benzer bir tablo ortaya çıktı.

Haziran ayında en çok içerik erişime engelletenler arasında ikinci sırada yer alan Bilal Erdoğan, temmuz ayında birinci sıraya yerleşti.

Erdoğan, İsveçli ve ABD’li savcılar tarafından uluslararası bir yolsuzluk soruşturması yürütüldüğü bu ve bu soruşturmada kendisinin de adının geçtiği iddialarıyla ilgili 282 içeriğe 20 Temmuz'da erişimi engelletti. 

Bununla da bitmedi. Erdoğan aynı gün aldırdığı bir başka kararla, arkeolojik sit alanı olmaktan çıkarılan alana yapılacak rüzgar enerji santrali ihalesini Kartal İmam Hatip Lisesinden arkadaşının şirketinin aldığı ve Gülen Cemaati’ne ait/ilişkili şirketlere atanan kayyumun arkadaşı olduğu iddialarıyla ilgili 120 haberi daha erişime engelletti. 

Böylelikle Erdoğan, aynı gün İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilmiş iki farklı kararla toplam 402 haberi erişime engelletmiş oldu.

İkinci sırada ise Koç Üniversitesi'nde Rektör Umran Savaş İnan'ın kızı Ayşe İnan yer aldı.

İnan’ın aynı üniversitede çalıştığı kişi tarafından dolandırıldığı, sürecin mahkemeye taşındığı ve yargılanan kişinin mahkeme sonucunda kesin, inandırıcı delil olmadığı gerekçesiyle beraat ettiğiyle ilgili 107 haber erişime engellendi. Karar, İnan’ın talebi üzerine 6 Temmuz’da Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Üçüncü sırada Burak Erdoğan var

Üçüncü sırada ise Bilal Erdoğan’ın ağabeyi Burak Erdoğan yer aldı. 

Erdoğan’ın 1998 yılında aracıyla TRT İstanbul Radyosu sanatçısı Sevim Tanürek'e çarparak ölümüne neden olduğu ancak “tamamen kusursuz” bulunarak beraat ettiğiyle ilgili 59 içerik erişime engellendi. Karar, Erdoğan’ın talebi üzerine 20 Temmuz’da İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Image

En çok cumhurbaşkanı ve/veya aile fertleri hakkındaki içerikler engellendi

Erişim engeli getirilen haberlerin öznelerine, kimler hakkında olduğuna bakıldığında ise 461 ile ilk sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve/veya aile fertlerinden biri/birileri yer aldı. 

Bu kategori içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocukları Bilal ve Burak Erdoğan var.

Onu 107 ile Koç Üniversitesi Rektörü Ayşe İnan takip etti. 

Ardından ise kamu kurum/kuruluşları ve/veya görevlileri hakkındaki haberler yer aldı. Bu kategoride suç örgütüne yapılan operasyonda gözaltına alınan savcılar, CHP’li Ali Mahir Başarır'ın torpille andığı kaymakamlıklar, cinsel taciz soruşturması takipsizlikle sonuçlanan vali yardımcısı ve tutuklu gazetecilerin iddianamesini hazırlayan hakim ve savcı yer aldı.

AKP'ye yakın kişi veya organizasyonlar kategorisinde ise Hilal Kaplan, SADAT Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, Menzil Cemaati ve Kervancıoğlu Pastanelerinin sahibi Sami Kervancıoğlu yer aldı.

rHRRH-temmuz-ay-nda-eri-ime-engeli-karar-verilen-i-eriklerin-zneleri.png

 

Hangi sulh ceza hakimliği, kaç içeriği engelletti?

Temmuz ayında hangi sulh ceza hakimliğinin kaç içerik için erişim engeli kararı verdiğine bakıldığında ise İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği bariz bir şekilde öne çıktı. Hakimlik, Temmuz’da üç farklı kararla 461 içerik için erişim engeli kararı çıkarılırken bu kararların tümü Erdoğan kardeşlerin talebi üzerine verildi.

İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliğini 107 ile Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği, 50 ile de İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği takip etti.

T3fKT-temmuz-ay-nda-hangi-sulh-ceza-hakimli-i-ka-i-erik-i-in-eri-im-engeli-karar-verdi-nbsp-nbsp-.png

Hangi gün kaç içerik engellendi?

Haziran ayının hangi gününde kaç içeriğin erişime engellendiği incelendiğinde ise şöyle bir tablo ortaya çıktı:

yv8i1-temmuz-ay-nda-hangi-tarihte-ka-i-erik-i-in-eri-im-engeli-karar-verildi-nbsp-.png