HSK, CHP'li vekilin erişim engeli talebini kabul eden hakimler hakkında soruşturma başlattı

HSK, CHP'li vekilin erişim engeli talebini kabul eden hakimler hakkında soruşturma başlattı

HSK, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat'ın yaptığı erişim engeli talebini kabul eden Bodrum 1. ve 2. Sulh Ceza Hakimleri hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un da onayıyla açıldığı belirtildi. İlgili hakimler, karar sonrası iktidara yakın medya tarafından hedef gösterilmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı, Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, çoğunluğu iktidara yakın medyada yer alan 254 haber için 26 Aralık'ta Bodrum 2. Sulh Ceza Hakimliğinden erişim engeli kararı aldırdı.

Sabah ve Takvim gibi gazetelerde yer alan ve İBB ihalelerindeki yolsuzluk ve şantaj iddiaları ile belediye hizmetlerindeki aksaklıkların vurgulandığı haberlerin engellenmesinin ardından bu gazeteler, erişim engeli kararını veren hakimleri hedef gösterdi. Haberlerde hakimin bu kararı sipariş üzerine verdiği yazıldı.

Sabah gazetesinden İlker Turak'ın haberine göre Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, Bodrum’da görevli 2. Sulh Ceza Hakimi Fatih Kale ve iki hakim hakkında Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un da izniyle inceleme ve soruşturma başlattı.

Turak, 254 haber için verilen erişim engeli kararını "eşi benzeri görülmemiş" olarak yorumlarken Hakim Fatih Kale için ise "CHP'nin hakimi gibi hareket eden ilgili mahkeme başkanının kararı neye göre verdiği kamuoyunda merak konusu oldu" ifadelerini kullandı.

Haberde Karabat’ın, erişim engeli talebini İstanbul’daki mahkemeler yerine Bodrum’dan yapmış olması da sorgulandı.

Turak'ın haberi, Takvim gazetesi ile A Haber'de de yer buldu. Takvim, durumu "Şimdi hesap zamanı! CHP'li Özgür Karabat'ın isteği ile 254 habere sansür uygulayan hakim Fatih Kale hakkında soruşturma açıldı" başlığıyla verirken A Haber de durumu "Özgür Karabat'ın geçmişini temizlemeye çalışan 2 hakim hakkında soruşturma! HSK harekete geçti" başlığıyla haberleştirdi"

Hedef gösterilmişti

Karabat'ın talebini kabul edip 254 haber için erişim engeli kararı veren hakim Kale, Sabah ve Takvim gazeteleri tarafından hedef gösterilmişti.

Takvim gazetesi, karar üzerine "İstanbul bitti Bodrum'dan aldırılan skandal karar: CHP'li Özgür Karabat 254 haberi engelletti! Kararlar neye göre verildi?" başlıklı bir haber yayımlarken Sabah da "Eşi benzeri görülmemiş garabet karar! Özgür Karabat 254 haberi Bodrum’daki mahkemeye kaldırttı" başlıklı haberiyle Kale'yi hedef göstermişti.

Haberlerde "Bodrum 2.Sulh Ceza Hakimliği'nce verilen kararın içindeki bir ayrıntı da gözlerden kaçmadı. Adeta bir sipariş gibi yürürlüğe sokulan mahkeme kararı ile İstanbul'da bozulan bir tramvay ile ilgili habere de erişim engeli getirildi" ifadeleri yer almıştı.