Microsoft, T24'e erişimin kesilmesi hakkında kurum içi soruşturma başlattı

Microsoft, T24'e erişimin kesilmesi hakkında kurum içi soruşturma başlattı

Microsoft, Beşiktaş'ın teknik sorumlusu Burak Yılmaz'ın şikayeti üzerine T24'e erişimin kesilmesiyle ilgili kurum içi soruşturma başlattı.

Microsoft'un, Beşiktaş'ın teknik sorumlusu Burak Yılmaz'ın şikayeti sonrası T24'ün içeriklerine erişimi kesmesi konusunda yeni bir gelişme yaşandı.

Şikayet sonrası T24'ün, sanal sunucu hizmeti aldığı ve verilerini barındırdığı Microsoft Azure aboneliğini iptal ederek gazetenin içeriklerini erişilmez kılan Microsoft, konuyla ilgili olarak kurum içerisinde bir inceleme başlatıldığını duyurdu.

T24 yazarı Füsun Sarp Nebil'in aktardığına göre Microsoft'un ABD ajansı, T24'e ilettiği yazılı yanıtta, şirket olarak Türkiye'de ve dünyada düşünce özgürlüğü ilkelerine saygı duyduklarını belirtti.

Ajans, T24'e ilettiği mesajda şunları söyledi:

"30 Ekim 2023 Pazartesi gecesi T24'te yaşanan talihsiz olaydan derin üzüntü duyuyoruz. Sorunun hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması için dün geceden bu yana T24 ile sürekli iletişim halindeyiz. Sorun birkaç saat içinde çözülse de ileride bu tür durumların tekrarlanmaması için gerekli adımları attık ve konuya hassasiyetle yaklaştık. Ayrıca bu olaya yol açan süreçlere ilişkin kurum içi inceleme başlattığımızı da kamuoyuna bildirmek isteriz."

Ne olmuştu?

Beşiktaş'ın teknik sorumlusu Burak Yılmaz, 3 Haziran 2016'da yayımlanan "Burak Yılmaz, 'hamile eşini darp ettiği' iddiasına cevap verdi" başlıklı haber sebebiyle T24 hakkında "kişisel verilerinin ihlal edildiği" gerekçesiyle şikayette bulundu. 

Ancak ilgili haberin "kişisel verilerini ihlal ettiğini" öne süren Yılmaz, şikayetini hem T24'e değil, T24'ün de kullandığı ve internet güvenliği ile içerik dağıtım hizmeti sunan alan adı sunucusu Cloudflare'e iletti hem de bunu kişisel veri ihlali üzerinden değil "telif hakkı ihlali" üzerinden yaptı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun'un 11'inci maddesince tanınan "veri sorumlusuna başvuru hakkı"nı kullanan Yılmaz, doldurduğu Veri Sorumlusuna Başvuru Formu'nu "telif hakkı ihlali bildirim formu" üzerinden Cloudflare'e gönderdi. Başkaları tarafından barındırılan içerikleri kaldırma yetkisi bulunmayan Cloudflare de haklı bulduğu bu başvuruyu, bir sanal sunucu hizmeti olup veri barındırma ve paylaşma imkanı sunan, T24'ün de kullandığı Microsoft Azure'a iletti.

Kendisine iletilen bu telif hakkı ihlali bildirimini "Microsoft Azure Çevrimiçi Abonelik Sözleşmesi'nin ihlali" olarak değerlendiren Microsoft da 30 Ekim saat 22.00 itibarıyla T24'ün Azure aboneliğini askıya aldı ve okurlarının T24 içeriklerine erişimini engelledi.