OnylFans'e erişim engeli: 'Yasaklar her zaman tatlıdır, abone sayımız daha da arttı'

OnylFans'e erişim engeli: 'Yasaklar her zaman tatlıdır, abone sayımız daha da arttı'

OnlyFans içerik üreticileri, platformun engellenmesinin birinci yılı dolmak üzereyken engel kararını ve etkilerini değerlendirdi. Konuştuğumuz isimler, erişim engeli kararı için "Yasaklar her zaman tatlıdır, erişim engelinden sonra abone sayımız daha da arttı" dedi. 

ARMAĞAN TEZEL

İçerik üreticilerinin abonelerine özel içerikler üreterek para kazanmalarına olanak sağlayan yetişkin içerikleri platformu OnlyFans, 7 Haziran 2023’te erişime engellendi.

Türkiye’de de çoğunlukla seks işçileri ve pornografik içerikler üretenler tarafından kullanılan platformun erişime engellenmesi kararını ise İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği verdi.

“Duyarlı bir vatandaş”ın “Türkiye Cumhuriyeti'nin, kamu ahlakını ve Türk aile yapısını açıkça tehdit eden OnlyFans isimli sosyal platforma erişim engeli getirilmesi" talebini değerlendiren hakimlik, “Türk toplumunun ahlaki değerlerini zayıflatan bir etkiye sahip olduğu, gençler üzerinde olumsuz davranışlara sebebiyet verdiği” gerekçesiyle OnlyFans’in engellenmesine hükmetti.

Üzerinden neredeyse bir yıl geçmişken erişim engeli kararını ve bunun etkilerini değerlendiren OnlyFans içerik üreticileri, engel kararının maddi kazançlarını olumsuz etkilemediğini, aksine abone sayılarında artış yaşandığını söyledi.

‘Toplumun ahlakını bozduğumuz söyleniyor ancak mevcut ahlak da güzel değil’

Türkiye’de OnlyFans denince akla gelen ilk içerik üreticilerinden biri, “Acnotem” kullanıcı adlı Süt.

Çoğu zaman sosyal medyada kullanıcıların hedefi haline gelen ve kimilerine göre OnlyFans’in kapatılma nedeni olan Süt, platformun engellenmesi hakkında “Utanç verici” yorumunu yaptı.

OnlyFans’te yaklaşık 10 bin takipçisi bulunan Süt, erişim engeli kararı için “Yetişkinlerin rıza ile paylaştığı içerikleri yine yetişkinlerin tamamen kendi iradeleri doğrultusunda satın almalarına müdahale edilmesi endişe verici. Bunu bireysel özgürlüğe aykırı bir hamle olarak değerlendiriyoruz” dedi.

“Paylaşım yaparken ahlaki yargılardan çok, hukuki anlamda sorun yaşayıp yaşamayacağımıza dikkat ediyoruz” diyen Süt, “dolayısıyla OnlyFans’in bizim yüzümüzden kapatıldığını asla düşünmüyorum çünkü paylaşımlarımızda hukuka aykırı bir durum yok dedi.”

Hükümetin bireysel özgürlükler üzerinde yoğun bir baskı kurduğunu söyleyen Süt, “OnlyFans’e sözde biz toplumsal ahlakı kötü etkilediğimiz için erişim engeli getirildi ancak şu anda yaşadığımız toplumda var olan ahlak da iyi ve güzel değil” yorumunu yaptı.

‘Kazanamazsak farklı platformlara yöneliriz’

OnlyFans’in engellenmesinden sonra maddi olarak çok küçük bir kayıp yaşadıklarını söyleyen Süt, “Bu da içerik üreticilerinin, aboneler VPN kullanmakla uğraşmasın diye alternatif platformlara yönelmesinden kaynaklandı. Yani aslında kazancımızda bir düşüş olmadı. OnlyFans’e erişim engeli gelse de biz para kazanmaya devam ediyoruz” dedi.

Süt, diğer içerik üreticilerinin maddi olarak erişim engeli kararından etkilenip etkilenmediğini sorduğumuzda ise şu yanıtı verdi:

“Diğer içerik üreticilerin birçoğu OnlyFans’in kapatılmasında etken olduğumuzu düşündüğü için bize tepkili. Bu sebeple çok azıyla irtibat halindeyiz. Birçoğu da bu işi anonim olarak yaptığı için iletişim kuramıyoruz.” 

‘Yasak olması daha çekici oldu’

“Reçelciğim” isimli OnlyFans içerik üreticisi de geçmişte de birçok sosyal medya platformuna erişim engeli getirildiği için OnlyFans’in engellenmesini şaşırtıcı bulmadığını söyledi.

OnlyFans’i kapatmanın bir çözüm değil bastırarak problemi arşınlamak anlamına geldiğini belirten Reçelciğim, “Erişim engeli, gelirimi olumsuz yönde etkilemedi. Aksine, abone sayım daha da arttı, daha yoğun bir talep var. Yasak olması, platformu insanlar adına daha çekici kıldı. VPN ile girilebildiği için de caydırıcı olmadı.” dedi.

OnlyFans haricinde abonelik modeline dayalı farklı platformlarda da içerik ürettiğini belirten Reçelciğim, modellik de yaptığını ve buralardan da gelir elde ettiğini belirtti.

‘Yasak ve tabunun olduğu yerde yasaklanan şeye ilgi de olacak’

OnlyFans’te 10 bin, sosyal medya hesaplarının toplamında ise yaklaşık 60 bin takipçisi olan Cheryboom ise erişim engeli kararının OnlyFans kullanıcılarına karşı açılmış bir psikolojik savaş olduğunu söyledi.

OnlyFans’in engellenmesinde “ahlakçılık” anlayışının etkili olduğunu söyleyen Cheryboom, “Bu karar, tamamen algı yönetimi ve OnlyFans kullanıcıları aleyhinde taktiksel bir propaganda yapmak amacıyla alındı” dedi.

Cheryboom, “İyinin olduğu yerde kötü, kötünün olduğu yerde iyi de olacak. Bu, bu olayın olmazsa olmazı. Bir çeşit Yin Yang’ı” dedi.

“Vicdan, erdem, yasak, tabu, ahlak gibi kavramlar olduğu sürece başkaldırı, yasaklanan şeye ilgi ve aykırılık da devam edecek” diyen Cheryboom, erişim engeli kararı sonrası sadece teknolojiyle arası iyi olmayan abonelerini kaybettiğini, genel itibarıyla abone sayısının arttığını belirtti.