Rüşvet karşılığı erişim engeli kararı verdiği iddia edilen hakimin verdiği erişim engeli kararlarını belgeleyen haberin erişime engellendiğini duyuran Free Web Turkey haberine sansür

Rüşvet karşılığı erişim engeli kararı verdiği iddia edilen hakimin verdiği erişim engeli kararlarını belgeleyen haberin erişime engellendiğini duyuran Free Web Turkey haberine sansür

Rüşvet karşılığı erişim engeli kararı verdiği iddia edilen hakimin verdiği erişim engeli kararlarını haberleştiren Free Web Turkey haberinin erişime engellendiğini duyuran haberin içerikten çıkarılmasına ve silinmesine karar verildi.

BirGün yazarı Timur Soykan’ın 13 Ekim’de, İstanbul Anadolu Adalet Sarayındaki rüşvet iddialarını kaleme aldığı ve Anadolu 4. Sulh Ceza Hakiminin para karşılığı erişim engeli kararları verdiğini iddia ettiği yazısı sonrası ilgili hakimin verdiği tüm erişim engeli kararlarını haberleştiren Free Web Turkey’nin bahse konu haberinin erişime engellendiğini duyuran haberin içerikten çıkarılmasına ve silinmesine karar verildi.

Rüşvet karşılığı erişim engeli kararı vermekle suçlanan hakimin verdiği kararları belgeleyen Free Web Turkey haberine erişim engeli” başlıklı haber hakkındaki karar, rüşvet karşılığı erişim engeli kararı verdiği iddia edilen hakimin talebiyle değil, Soykan’ın ilgili yazısında adı geçen ve rüşvet karşılığı tahliye kararları verdiği iddia edilen yargı mensubunun talebi üzerine İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliğince verildi.

19 Ekim tarihli karar kapsamında Soykan’ın ilgili yazısı, o yazı kaynak gösterilerek yapılan haberler, daha sonra Soykan’ın yazısının erişime engellendiğiyle ilgili haber ve sosyal medya paylaşımları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuyla ilgili açıklaması ve şaibeli kararlara imza atan hakimlerle temas kuran; para karşılığı tahliyelere ve haberlere erişim engeli getirilmesine aracılık eden avukat, bürokrat, diğer şüpheliler hakkında soruşturma başlatıldığıyla ilgili haberlerin içerikten çıkarılmasına ve silinmesine hükmedildi.

Bu karardan, haber, sosyal medya paylaşımı ve videolardan oluşan toplam 171 içerik etkilendi.

Free Web Turkey'nin ilgili habere yer verdiği Sansür Gündemi de karar dahilinde kaldırılması ve silinmesi emredilen bir diğer paylaşım oldu.

internet sansur erisim engeli erisime engellendi 1