Sansür Gündemi (14 – 20 Ağustos)

Sansür Gündemi (14 – 20 Ağustos)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Bakım merkezindeki engellilerin ilaçlarının çalınıp satıldığıyla ilgili haberlere erişim engeli

BirGün Gazetesi'nden İsmail Arı imzasıyla yayımlanan, Erzurum’daki bir özel bakım merkezinde kalan engellilerin ilaç ve iğnelerinin merkezin çalışanları tarafından eczanelere satıldığı, engellilerin dolandırıldığı ve harçlıklarına el konulduğuyla ilgili haberler, Erzurum 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos tarihli kararıyla erişime engellendi.

Pandemi yasağını aşmak için sahte basın kartı basan çeteyle ilgili haberlere erişim engellendi

Ankara'da pandemi döneminde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olmak isteyen kişilere para karşılığında sahte basın kartı ile polis araç kartı satan çeteye operasyon yapıldığıyla ilgili 19 haber, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 11 Ağustos tarihli kararıyla erişime engellendi. 

Avrupa Demokrat’a erişim engeli

Avrupa Demokrat’ın internet sitesi avrupademokrat2.com, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) talebi üzerine Şanlıurfa 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 15 Ağustos tarihli kararıyla erişime engellendi.

Gazete, yayımlarına avrupademokrat3.com adresi üzerinden devam ediyor.

3 Temmuz Şike Soruşturmasıyla ilgili haberlere erişim engeli: Fenerbahçe de erişime engellendi

TFF Başkan Vekili Lütfi Arıboğan ile Baş Hukuk Müşaviri Prof. Dr. İlhan Helvacı’nın, şike soruşturması sürecinde UEFA Başmüfettişi Pierre Cornu’ya Fenerbahçe’nin yüzde yüz şike yaptığını söylediği iddialarıyla ilgili haberler erişime engellendi. Helvacı’nın talebi üzerine verilen karar kapsamında Fenerbahçe’nin resmi internet sitesindeki bir içerik de engellendi.

Türk Telekom'dan Jinnews'e sansür

Türk Telekom, abonelerine sunduğu internet paketlerinden biri olan ve zararlı içeriğe sahip sitelerin engellendiği “Aile Profili" üzerinden Jinnews'e erişimi engelledi.

Muhammed Yakut’un iddialarıyla ilgili paylaşımlar erişime engellendi

Muhammed Yakut'un iş insanı Ferit Şahenk'in de dahil olduğu bazı isimler hakkındaki iddialarıyla ilgili 54 içerik, Şahenk'in talebi üzerine İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 26 Mayıs tarihli kararıyla erişime engellendi.

Fahrettin Poyraz hakkındaki haberlere erişim engeli kararı

Hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından görevden alınan eski Tarım Kredi Koop. Genel Müdürü Fahrettin Poyraz hakkındaki ‘Fahrettin Poyraz 1 milyar liralık zeytinyağı fabrikasını nasıl aldı?’ başlıklı üç haber, Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliğinin 15 Ağustos tarihli kararıyla erişime engellendi. Poyraz, daha önce hakkındaki yolsuzluk haberlerini önlemeye çalıştığı için “gazetecinin haber yapmasını maksatlı ve organize bir şekilde engellemek”ten tazminata da mahkum edilmişti.