Sansür Gündemi (17 – 23 Temmuz)

Sansür Gündemi (17 – 23 Temmuz)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Haymana Kaymakamından akademisyen cinayetiyle ilgili haberlere erişim engeli

Akademisyen Güven Çaprak'ın Ankara Haymana Kaymakamı Muhammed Gürbüz'ün de bulunduğu bir masada öldürülmesi ve Gürbüz'ün açığa alınmasıyla ilgili 27'si haber olmak üzere 32 içerik, Haymana Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Haziran tarihli kararıyla erişime engellendi.

Mahkemeden erişim engeli konusunda emsal sayılabilecek karar

Kahramanmaraş'ta şubat ayındaki depremlerde yıkılan Ezgi Apartmanının, binanın altındaki ünlü pastanenin yaptığı usulsüz tadilatlar nedeniyle yıkıldığı iddia edilmişti. Pastanenin sahibi, ilgili haber için erişim engeli talep etti ancak mahkeme “olayın meydana getirdiği hususlar da dikkate alınmalı" diyerek bu talebi reddetti. Hakim, aynı zamanda ağır eleştirilerin de kişilik hakları ihlali anlamına gelmeyeceğini belirtti.

Sosyal medya platformları LGBTİ+'lar için çok güvensiz: Şirketler, LGBTİ+ nefretinden fayda sağlıyor

LGBTİ+ medya savunuculuğu kuruluşu GLAAD, Sosyal Medya Güvenlik Endeksi (SMSI) raporunu yayımladı. Rapora göre sosyal medya devleri, LGBTİ+ kullanıcılarının çevrimiçi nefret söyleminden korunmasını sağlamak konusunda hâlâ çok başarısız. Rapora göre şirketler, bundan bir kâr elde ettikleri için LGBTİ+'ları hedef alan içeriklere göz yumuyor.

Cennet Koyu'ndaki ormanlık arazinin yapılaşmaya açılmasıyla ilgili haberler

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Cennet Koyu’nda ormanlık arazinin yapılaşmaya açılması sonucu ağaçların kesilerek villa inşatına başlanmasıyla ilgili dördü Patronlar Dünyası'na ait olmak üzere yedi haber, Bodrum Sulh Ceza Hakimliğinin 19 Temmuz tarihli kararıyla erişime engellendi.

Bilal Erdoğan, adının karıştığı yolsuzluk iddiasıyla ilgili 282 habere erişimi engelletti

Reuters haber ajansı haziran ayında yayımladığı bir haberde Bilal Erdoğan'ın adının uluslararası bir yolsuzluk soruşturmasına karıştığını belirtmiş ve Erdoğan, söz konusu haberlere erişimi engelletmişti. Erdoğan, konuyla ilgili 282 içerik için daha erişim engeli kararı aldırdı

BTK duyurdu: Twitter'a reklam vermek yasaklandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle Twitter’ın Türkiye'de gerçek ve tüzel kişilerden reklam almasını yasakladı.

Bakan açıkladı: Twitter'a bant daraltma uygulanabilir

BTK, temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle Twitter’ın Türkiye'de gerçek ve tüzel kişilerden reklam almasını yasakladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, üç ay içinde temsilci belirlemezse Twitter'ın bant genişliğinin daraltılmasının gündeme geleceğini söyledi. Kanuna göre Twitter'a yüzde 50 veya 90 oranında bant daraltma uygulanabilir.

Burak Erdoğan’ın adının karıştığı haberlere erişim engeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın adının karıştığı Sevim Tanürek cinayetiyle ilgili 16 Uludağ, 11 Ekşi Sözlük girdisi; 14 TikTok videosu, 13 haber, iki YouTube videosu, bir Ekşi Sözlük girdisi ve bir Reddit gönderisi, Burak Erdoğan'ın talebiyle erişime engellendi.

461 içerik erişime engellendi: İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği, 20 Temmuz'da Erdoğan kardeşlere çalıştı

Bilal ve Burak Erdoğan kardeşler, aynı gün aynı hakimlik tarafından verilen üç farklı kararla toplam 461 içeriği erişime engelletti. Erdoğan kardeşlerin 11 Nisan’dan beri erişimi engellettiği toplam içerik sayısı 619.