Sansür Gündemi (19 – 25 Haziran)

Sansür Gündemi (19 – 25 Haziran)

Hilal Kaplan'dan Free Web Turkey'e erişim engeli

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, Süheyb Öğüt’ten boşanıp Tevfik Emre Sarı ile evlenmesiyle ilgili 45 içeriğe erişimi engelletti. Engellenen içerikler arasında bir Free Web Turkey paylaşımı da yer aldı.

Free Web Turkey ve Prof. Dr. Yaman Akdeniz'in tweet'lerine erişim engeli

Free Web Turkey’nin, Twitter’ın Türkiye’deki basın kuruluşları için de ülke bazlı içerik engelleme yapmaya başladığını belirttiği tweet’i, ilgili tweet ve tweet’te linki yer alan haberde adı dahi geçmeyen bir yurttaşın talebiyle erişime engellendi. Free Web Turkey'nin engellenen tweet'ine konu haberi için ise bir erişim engeli talep edilmedi. Prof. Dr. Yaman Akdeniz'in aynı konudaki tweet’i de erişime engellenen bir diğer içerik oldu.

Gittiği kaçak medresenin yakınında ölü bulunan çocukla ilgili haberlere erişim engeli

12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın, Şanlıurfa’da yatılı olarak kaldığı Semerkand Vakfı'na ait kaçak medresenin yakınında ölü bulunmasıyla ilgili 3 haber ve 3 tweet, Semerkand Vakfı'nın talebiyle İstanbul And. 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Haziran tarihli kararıyla erişime engellendi. 

Karar kapsamında, İrem Karataş'ın moderatörlüğü ve Şanlıurfalı gazeteci Mehmet Yetim'in konukluğunda Cumhuriyet gazetesinin YouTube kanalında yapılan bir yayın da erişime engellendi. Mahkeme, Semerkand Vakfı'nın erişim engeli talebini aynı gün kabul etti.

Hilal Kaplan’ın Tevfik Emre Sarı ile evlenmesi hakkındaki haberlere erişim engellendi

Sabah gazetesi yazarı ve TRT Yönetim Kurulu Üyesi Hilal Kaplan'ın Süheyb Öğüt’ten boşanıp Tevfik Emre Sarı ile evlenmesiyle ilgili haber ve sosyal medya paylaşımlarından oluşan 46 içerik, Kaplan & Sarı çiftinin talebi sonrası erişime engellendi.

İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Haziran tarihli kararı kapsamında 14 haber, 11 YouTube videosu, 11 tweet, beş TikTok videosu, dört DailyMotion videosu ve bir de Twitter hesabına erişim engeli getirildi.

Gittiği kaçak medresenin yakınında ölü bulunan çocukla ilgili haberlere ikinci erişim engeli

12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın, yatılı olarak kaldığı Semerkand Vakfı'na ait kaçak medresenin yakınında ölü bulunmasıyla ilgili 33'ü tweet, üçü YouTube videosu, ikisi de haber olmak üzere 38 içerik, Semerkand Vakfı'nın talebiyle 20 Haziran tarihli kararla erişime engellendi. 

İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza hakimliğinin kararı sonucunda erişime engellenen tweet'lerin büyük çoğunluğu internet gazeteleri, gazeteciler ve yazarlara ait.

Siber suçlardan TikTok operasyonu

İstanbul Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kara para aklayarak TikTok’u 1,2 milyar lira dolandırdıkları şüphesiyle 37 ilde 215 şüpheliye yönelik eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda aralarında fenomenlerin de bulunduğu 120 kişinin gözaltına alındı.

Tuncay Özkan hakkındaki OdaTV haberlerine erişimi engelletti

OdaTv'nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tuncay Özkan hakkındaki yedi haberi, Özkan'ın talebi sonrası İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Haziran tarihli kararıyla erişime engellendi.

Tarikatların sebep olduğu hukuksuzlukları anlatan en az 193 habere erişim engeli

2023’ün ilk altı ayında, tarikat ve cemaatlerin adının karıştığı hukuksuzlukları konu alan en az 193 habere erişim engeli getirildi. Engellenen haberlerin konuları ise istismar, şiddet, ölüm, ihale ve devlet kademelerindeki örgütlenme oldu. Engeli talep edenler arasında tarikatların kendisi de var İçişleri ile Aile Bakanlığı da.

Vali yardımcısı, hakkındaki haberlere erişimi engelletti

Kırşehir Vali Yardımcısı Alper Balcı’nın Eskişehir’de görevli olduğu dönemde bir kadına cinsel tacizde bulunup tehdit ettiği iddiasıyla ilgili 12'si haber, 1'i tweet 13 içerik, Balcı'nın talebiyle Sakarya 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 20 Haziran tarihli kararıyla erişime engellendi.

Vali yardımcısı, henüz yayımlanmamış haberlere yayın yasağı istedi

Kırşehir Vali Yardımcısı Alper Balcı, hakkında başlatılan taciz soruşturmasına ilişkin haberlere erişim engeli getirtti. Balcı, hakkında yapılacak olan tüm haberlere de “kaos oluşturacağı” iddiasıyla yayın yasağı getirilmesini talep etti.

Cübbeli Ahmet’in dünürü hakkındaki haberlere erişim engellendi

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün dünürü Muhittin Palazoğlu'nun şirketinin aldığı ihaleler ve kurduğu şirketlerde dolandırıcılık iddiasının yer aldığı 90 içerik, Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 23 Haziran tarihli kararıyla erişime engellendi.

Karar, Muhittin Palazoğlu'nun talebiyle alındı. Mahkeme, Palazoğlu'nun talebini aynı gün kabul ederken karar kapsamında Free Web Turkey'nin internet sitesinde yer alan "Türkiye Sansür Gündemi (8 – 14 Ağustos)" içeriği de erişime engellendi. Free Web Turkey karara itiraz edecek.

İfade Özgürlüğü Derneği'nin erişim engellerini duyurduğu projesi EngelliWeb'in internet sitesinde yer alan ve Cübbeli Ahmet hakkındaki içeriklerin erişime engellendiğini duyuran dört paylaşım da erişim engeli getirilen içerikler arasında yer aldı.

Protesto edilen müdür, hem haberi hem de gazetenin Instagram hesabını erişime engelletti

Karabük’te velilerin kendisini protesto etmesiyle ilgili haberi erişime engelleten kolej müdürü, Karabük Net Haber gazetesinin resmi Instagram hesabı için de erişim engeli talep etti. Mahkeme, talebi jet hızıyla kabul etti. Haber ve Instagram hesabına erişim engeli getirildi.