Sansür Gündemi (24 – 30 Temmuz)

Sansür Gündemi (24 – 30 Temmuz)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Faruk Bildirici'nin 'Para karşılığı haber' yazısına  sansür

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, 15 Haziran tarihli yazısıyla e-ticaret pazaryeri Trendyol'un, elektronik ticaret piyasasındaki tekelleşmeyi önlemek amacıyla hazırlanan yasa aleyhinde haberler yapması için Cumhuriyet gazetesine para ödediğini iddia etmişti. Trendyol, ilgili yazı ve takip eden 27 haberin erişime engellenmesi için 21 Temmuz'da İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliğine başvurdu. Hakim ise engellemenin ağır bir karar olacağını belirterek "Trendyol" ismi ile logolarının 23 içerikten çıkarılmasına karar verdi. Hakim, kalan beş içerik için istenen erişim engeli talebini ise reddetti ve içerikten çıkarma yönünde bir karar da vermedi.

Ali Mahir Başarır’ın 'torpil' açıklamasına erişim engeli

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın, AKP Burdur Altınyayla Belediye Başkanı'nın oğlu ile Silifke ve Mersin BB Meclis Üyesi AKP'li Yaşar Açıkbaş’ın oğlunun mülakat sonucu kaymakam olarak atanmasıyla ilgili açıklamalarının yer aldığı haberler, Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 19 Temmuz tarihli kararıyla erişime engellendi.

Cinsel taciz soruşturması geçirdiğiyle ilgili haberleri engelleten vali yardımcısı, erişim engeli haberlerini de erişime engelletti

Cinsel taciz soruşturması geçirdiğiyle ilgili haberleri erişime engelletten ve konuyla ilgili henüz yayımlanmamış haberler için de yayın yasağı isteyen Kırşehir Vali Yardımcısı Alper Balcı, haberleri erişime engellettiğiyle ilgili haberleri de erişime engelletti.

‘Gazeteciler davasındaki evli savcı ve hakimin tayini çıktı’ haberine erişim engeli

Diyarbakır'da 18 gazetecinin iddianamesini hazırlayan savcı ile davaya bakan heyette yer alan üye eşi hakkında 18 Temmuz'da Mezopotamya Ajansı'nda yayımlanan "Gazeteciler davasındaki evli savcı ve hakimin tayini çıktı" başlıklı habere erişim engeli getirildi.

Haziran ayında en az 582 içerik erişime engellendi: Yolsuzluk ve usulsüzlük konulu haberler zirvede

Haziran ayında en az 582 içeriğe erişim engeli getirildi. Çoğunlukla kamu çalışanları, AKP'ye yakın olanlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aile fertleri hakkındaki haberler erişime engellendi. Engellenen haberlerin büyük çoğunluğunun konusu ise yolsuzluk ve usulsüzlük olarak öne çıktı.