Sansür Gündemi (1-7 Şubat)

Sansür Gündemi (1-7 Şubat)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Bilal Erdoğan ve Burak Erdoğan’ın arkadaşının aldığı ihalelere erişim engeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğulları Burak Erdoğan ve Bilal Erdoğan’ın arkadaşı Fatih Başcı’nın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden toplamda 26 buçuk milyon TL değerinde beş ihale aldığına ilişkin Cumhuriyet, T24 ve KRT TV’de yayınlanan haberler, İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Şubat’ta verdiği 2021/845 sayılı kararla, kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle erişime engellendi. Cumhuriyet’te çıkan haber ile erişim engelini duyuran haberlerin de erişime engellenmesinin ardından, Cumhuriyet’in haberi bir kere daha erişime engellendi.

Gazete Alınteri web sitesine erişim engeli

Sosyalist işçi gazetesi Alınteri’nin web sitesine (gazete.alinteri1. org) Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2021/606 sayılı 2 Şubat tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Ahval’in İngilizce web sitesine erişim engeli

Türkçe, İngilizce ve Arapça yayın yapan haber sitesi Ahval’in “ahval.me” alan adı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 3 Şubat tarihli kararıyla erişime engellendi.

15 Temmuz Hakkaniyet Ocakları Genel Başkanı Ufuk Yeğin’in ifadeye çağrılmasına engel

15 Temmuz Hakkaniyet Ocakları Genel Başkanı Ufuk Yeğin’in; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a “FETÖ’cü dediği iddiasıyla” ifadeye çağrılmasıyla ilgili Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan haber, Artvin Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Şubat’ta verdiği 2021/84 sayılı kararla erişime engellendi.