Sansür Gündemi (18 – 24 Mart)

Sansür Gündemi (18 – 24 Mart)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Ezgi Apartmanının Instagram hesabı askıya alındı

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat’taki depremde yıkılan ve altındaki Kervan Pastanesinin kolon kesmesi sebebiyle yıkıldığına dair raporlar bulunan Ezgi Apartmanı’nın Instagram hesabı askıya alındı. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınları, bu hesaptan seslerini duyurmaya çalışıyordu.

Gazeteci Timur Soykan’ın, Kervan Lezzetler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kervancıoğlu ile çeşitli hükümet yetkilileri arasında iyi ilişkiler olduğunu kaydettiği köşe yazısı da Kervan Lezzetler Grubu’nun talebiyle 4 Ağustos 2023'te erişime engellenmişti.

Hilal Kaplan hakkındaki haberlere erişim engeli

Gazeteci ve TRT Yönetim Kurulu Üyesi Hilal Kaplan'ın çocuk yaşta evlilik hakkındaki yorumları ve Süheyb Öğüt'ten boşanıp Tevfik Emre Sarı'yla evlendiği hakkındaki haberlere Kaplan'ın talebi, İstanbul And. 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 19 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Bazı savcıların ‘yargıya müdahale ettikleri’ iddiasıyla HSK’ya şikayet edildiği hakkındaki haberlere erişim engellendi

Gazeteci Barış Terkoğlu'nun, aralarında Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısının da yer aldığı bazı savcılar hakkında "Yargıya müdahale etmek" ve "Görevi kötüye kullanmak" iddialarıyla HSK'ya şikayette bulunulduğu hakkındaki haberine, savcılardan birinin talebi üzerine erişim engeli getirildi.

Tekirdağ 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 19 Mart tarihli kararla bir dizi haber ve sosyal medya paylaşımına erişim engeli getirildi.

AKP’li belediye başkan adayının yurttaşa el harekete çekmesiyle ilgili haberlere erişim engeli getirildi

AKP Balıkesir Bandırma Belediye Başkan Adayı Cemal Öztaylan'ın tartışmaya girdiği yurttaşa el hareketi çekmesiyle ilgili haberlere Öztaylan'ın talebi üzerine İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 13 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

8. Yargı Paketi KVKK'yı da değiştirdi: Kişisel veriler artık yurttaşların rızası olmadan da yurt dışına aktarılabilecek

KVKK’da yapılan değişiklikle birlikte kişisel veriler artık kişilerin açık rızası olmadan da yurt dışına aktarılabilecek. Değişiklik 1 Eylül’de yürürlüğe girecek.