Sansür Gündemi (22-28 Şubat)

Sansür Gündemi (22-28 Şubat)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sakarya büyükşehir belediye başkanı hakkındaki çok sayıda habere erişim engeli

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce hakkında Oda TV’de yayınlanan, belediye hakkında yazılan Sayıştay Raporunu da içeren çok sayıda haber, Sakarya 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 23 Şubat’ta verdiği 2021/615 sayılı kararla erişime engellendi.

Mezopotamya Ajansına erişim engeli

Mezopotamya Ajansı (MA) alan adı mezopotamyajansi27.com, Kayseri 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Şubat tarihli 2021/963 sayılı kararıyla erişime engellendi.

170 çiftçinin PTT sebebiyle icralık olması haberine erişim engeli

Bursa’nın İznik ilçesindeki Müşküle köyündeki bir kooperatife üye 170 çiftçinin, elektrik borcu ödeme emrinin PTT tarafından 64 gün sonra ulaştırılması sebebiyle icralık olduğunu aktaran Halil Ataş imzalı Sözcü haberi erişime engellendi.

Türkiye Kömür İşletmeleri’nin kamu kurumlarına kozmetik ürün dağıtmasına erişim engeli

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın tanıtımını yaptığı Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) kamu kurumarına tüy dökücü ve kırışıklık önleyici krem hediye etmesine ilişkin BirGün’de yayınlanan Mustafa M. Bildircin imzalı haber ve onu kaynak gösteren diğer haberler, İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 26 Şubat tarihli 2021/1185 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Berat Albayrak hakkındaki ekşi sözlük başlıklarına engel

Berat Albayrak hakkında ekşi sözlük’te açılan “berat albayrak nerede,” “berat albayrak 130 milyar doları ne yaptı,” “berat albayrak 150 milyar doları nereye harcadı” vb. birçok başlık, kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 26 Şubat tarihinde verdiği 2021/1186 sayılı kararla erişime engellendi.