Sansür Gündemi (8-14 Mart)

Sansür Gündemi (8-14 Mart)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Görevden alınan doktorun yerine görevden aldıran savcının eşinin atanması haberine bir engel daha

Terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla bir süre tutuklu kalan ve görevinden uzaklaştırılan Bakırköy Cezaevi hekiminin yerine hakkındaki soruşturmayı yürüten Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Aydıner’in eşi Nermin Aydıner’in atanmasıyla ilgili haberler, geçtiğimiz yıl Eylül ayında erişime engellenmişti. Aynı konuda Gazete Duvar, Oda TV ve Susma24 gibi mecralarda yayınlanan haberler de, Bakırköy 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 11 Mart günü verdiği 2021/1464 sayılı kararla erişime engellendi.

‘Çete kurmak’ ile suçlanan Yargıtay üyesinin dosyasının kapatılmasına bir engel daha

Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner’in çete kurmak,” “görevi kötüye kullanma” ve “irtikap” ile suçlanmasının ve bir iş insanının hisselerini almaya çalıştığının iddia edilmesinin ardından hakkındaki dosyanın işlemden kaldırılmasına ilişkin haberler 18 Şubat’ta erişime engellenmişti. Aynı konuda farklı mecralarda çıkan haberler ve bir ekşi sözlük başlığı da, Bakırköy 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/1465 sayılı kararıyla erişime engellendi.

ETTAT firması hakkındaki ‘hileli et’ iddialarına iki yıl sonra yeniden erişim engeli getirildi

Çok sayıda zincir markete tedarik yapan Bursa menşeli ETTAT firmasının, 2019 yılında yürütülen ‘ucuz et’ kampanyası hakkındaki ‘hileli et’ iddialarını aktaran haberler ve bir köşe yazısı, 21 Ocak’ta erişime engellenmişti. Aynı iddiayı içeren bir haber daha, yayınlanma tarihinden iki yıl sonra, Bursa 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/1953 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Çok sayıda kadın tarafından taciz faili olarak ifşa edilen akademisyenin bölüm başkanı olmasına erişim engeli

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde birçok kadın tarafından kendilerine taciz ve hakarette bulunduğu iddiasıyla şikayet edilen akademisyenin bölüm başkanlığı görevine getirilmesine ilişkin Sendika.org, Gazete Yolculuk ve ABC Gazetesi’nde yayınlanan haberler, Rize Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/770 sayılı kararıyla erişime engellendi.

‘Dolandırıcının savcı odasından çıkarken yakalanması’ başlıklı habere erişim engeli geldiğini duyuran içeriğe engel

Geçtiğimiz Ekim ayında İfade Özgürlüğü Derneği web sitesinde yayınlanan; kendini hakim, savcı, MİT mensubu olarak tanıtarak dolandırıcılık yapan Doğan Çelik hakkındaki haberlerin erişime engellendiğini duyuran içerik, İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/1331 sayılı kararıyla erişime engellendi.