Sansür Gündemi (8-14 Şubat)

Sansür Gündemi (8-14 Şubat)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünürüne milyonluk ihale verilmesine erişim engeli

‘Kayseri Anafartalar- Şehir Hastanesi- YHT Garı Tramvay Hattı İnşaatı’ ihalesinin 376 milyon TL’ye Kolin İnşaat ve Uzka İnşaat İş Ortaklığına verildiğini aktaran İsmail Arı imzalı BirGün haberi ve onu kaynak gösteren farklı mecralarda çıkan haberler, İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 10 Şubat tarihinde verdiği 2021/677 sayılı kararla, kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle erişime engellendi. Arı’nın haberinde, ihalenin temel atma töreninden iki ay sonra verilmesinin yanı sıra; Kolin İnşaat’ın kamu kurumlarından aldığı milyarlarca liralık ihalelerle bilindiğine ve Uzka İnşaat’ın yönetiminde ise Bilal Erdoğan’ın kayınpederi Orhan Uzuner’in yer aldığına değiniliyordu. Aynı kararla erişime engellenen içerikler arasında, geçtiğimiz hafta başka bir kararla da engellenen; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğulları Burak ve Bilal Erdoğan kardeşlerin arkadaşı Fatih Başcı’nın aldığı ihaleleri konu alan haberler de yer alıyor.

Bir rektörün oğlunun Cumhurbaşkanlığına uzanan kariyeri hakkındaki haberlere engel

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’nün oğlu Taha Hülagü’nün, Kocaeli Üniversitesi’nden mezun olduktan hemen sonra, herhangi bir sınava girmeden önce AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde SEKA Müze Müdürü olarak işe girdiği, ardından yine sınava tabi tutulmadan Özel Kalem Müdürü yapıldığı, burada sadece bir gün çalıştıktan sonra da ‘memur’ olarak, Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasisine geçiş yaptığını duyuran Milli Gazete, Cumhuriyet ve BirGün haberleri, Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 11 Şubat tarihli 2021/900 sayılı kararıyla erişime engellendi. Karar gerekçesi, kişilik hakları ihlali.

Taciz sebebiyle işine son verilen erkek hakkındaki içeriklere erişim engeli

Boğaziçi Üniversitesinde eğitmen olarak çalışan Martti Zeyer adlı erkek, 2020 yılının Ağustos ayında birçok kadın tarafından tacizle suçlanmış, ve hakkında üniversite bünyesinde yürütülen sürecin sonunda işten atılmıştı. Söz konusu taciz ifşasının da bahsinin geçtiği, Boğaziçi Kadın+ Dayanışması gönüllülerinin BirGün’e verdiği bir söyleşi ve Zeyer hakkındaki bazı tweet’ler, İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 11 Şubat tarihinde verdiği 2021/748 sayılı kararla erişime engellendi.

“Devlet benim” dediği için Erdoğan’a şikayet edilen kişi hakkındaki haberlere erişim engeli

Elazığ’da tefecilik yaptığı ve “Devlet benim, Külliye’nin adamıyım” dediği iddiasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şikayet edilen Sıddık Erikli adlı kişi hakkında Cumhuriyet, Halk TV ve Oda TV’de çıkan haberler, Keban Sulh Ceza Hakimliğinin 10 Şubat tarihli 2021/16 sayılı kararıyla erişime engellendi. Söz konusu haberlerde, Erikli’nin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da aralarında bulunduğu birçok üst düzey devlet yetkilisiyle birlikte fotoğraflarının olduğu aktarılıyordu.