Sansür Gündemi (8 Mayıs – 15 Mayıs)

Sansür Gündemi (8 Mayıs – 15 Mayıs)
Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Seçim günü sansürleri

Türkiye'de 13. Cumhurbaşkanı ve Parlamento seçimlerinin yapıldığı 14 Mayıs günü gecesi, NetBlocks, Sözcü Gazetesi'nin sunucularına yönelik DDoS saldırısı gerçekleştirildiğini ve gazetenin sitesine erişilemediğini duyurdu. halktv.com.tr ve cumhuriyet.com.tr sitelerine erişimde de benzer sorun yaşandığı bildirildi. İfade Özgürlüğü Derneği'nin haberine göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun 14 Mayıs 2023 tarihli kararıyla eksisozluk42.com alan adı erişime engellendi.

Twitter'dan seçim öncesi sansürü

Twitter, 14 Mayıs seçimlerinden bir gün önce yaptığı açıklamada Türkiye'de bazı içeriklerin erişimine engelleme getirdiğini duyurdu. Bunu, "Twitter'ın Türkiye’de kullanıma açık kalmasını sağlamak amacıyla" yaptığını belirtti.  Bir kullanıcının eleştirisine cevap veren Elon Musk, Türkiye’de Twitter'a erişimin tamamen engellenmemesi için hükümetin talep ettiği içerik/hesaplara erişimi engellediklerini açıkladı. 

Cevheri Güven'in hesabı engellendi

Cevheri Güven'in Twitter hesabı Türkiye'den erişime engellendi.

eksisozluk2023.com alan adına sansür

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği, eksisozluk2023.com alan adını 13 Mayıs 2023 tarihli ve 2023/4391 d. iş sayılı kararıyla erişime engelledi.

Meta, 110 Ali Yeşildağ içeriğini Türkiye'den erişime engelledi

Meta, 13 Mayıs'ta Facebook'taki Ali Yeşildağ'ın yolsuzluk iddialarını içeren 110 içeriğe 5651 Sayılı Kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye'den erişimi sınırladığını duyurdu. Şirket, kendilerine bloklama talebi geldiğini ama içeriklerin, "topluluk kurallarını ihlal etmemesi" nedeniyle Türkiye'den erişime engellendiğini belirtti.

Hilal Kaplan'ın evliliği ile ilgili en az 170 içerik erişime engellendi

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, aralarında gazetecilerin, Gerçek Gündem, Kısa Dalga, Gazete Duvar gibi haber sitelerinin de olduğu Hilal Kaplan’ın evliliği ile ilgili 170’ten fazla habere, YouTube ve Twitter içeriğine erişimi engelledi. Söz konusu talep daha önce İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğince reddedilmişti. Karar 5651 sayılı kanunun 9. maddesine dayanarak verildi.

İçişleri Bakanı Soylu KİM uygulamasıyla vatandaşların bilgilerine ulaşabiliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkı Alkan'ın YouTube kanalında KİM uygulamasıyla biometrik verilere ve yurttaşların bilgilerine anında ulaşabildiğini gösterdi. Hukukçular; bakanın, kolluğun istisnai kullanım hakkı olan bu uygulamayı kullanma yetkisi olmadığını söylüyor.

Gazeteci Mumay'a ceza haberine erişim engeli

İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, 2023/4185 sayılı kararıyla, aralarında MLSA'nın da bulunduğu birçok haber sitesinin gazeteci Bülent Mumay'a Met-Gün İnşaat avukatları tarafından açılan davada verilen hapis cezası haberini erişime engelledi. Erişime engellenen 26 URL arasında haber siteleri ve gazetecilerin yanı sıra Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün Türkçe Twitter hesabı da var.

AKP Karaman Gençlik Kolları Başkanı'nın İl Güvenlik Şube Müdürü'ne tokat attığına ilişkin haberlere sansür

Aralarında Tele1’in de bulunduğu AKP Karaman Gençlik Kolları İl Başkanı Kemal Toprak’ın Karaman İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ve Güvenlik Şube Müdürü Alparslan Yanar’a tokat attığı iddiasına ilişkin haberler erişime engellendi.

Yeni Şafak yazarından sosyal medya sansürü çağrısı

Yeni Şafak gazetesi yazarı Bülent Orakoğlu, bugünkü yazısında Twitter’ın, Cumhur İttifakı’nın İstanbul mitingine dair etikete sansür uyguladığını öne sürerek, Türkiye’de Twitter’ın “seçimlerin selameti ve iç güvenlik açısından uygun bir süre kapatılması” çağrısında bulundu.

Bülent Arınç'ın, Ali Yeşildağ'ın iddialarına ilişkin açıklamasına erişim engeli

Gazete Duvar'ın Bülent Arınç'ın, Ali Yeşildağ'ın iddialarının araştırılması gerektiğini söylediği haberine, Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişim engeli getirildi. Karar Ali Yeşildağ'ın abisi Zeki Yeşildağ'ın başvurusu üzerine verildi. Duvar'ın haberine göre erişim engeli kararı ilgili haberin yanı sıra, Duvar muhabiri Can Bursalı'nın haberini paylaştığı tweet'ini de kapsıyor.

Free Web içeriği dahil 118 içerik ve habere sansür

Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş'in talebi üzerine aralarında Free Web'in 17-23 Nisan Sansür Gündemi ve üç tweetinin olduğu 118 içerik ve habere erişim engeli getirdi. Erişime engellenen içerikler arasında gazeteci Gökçer Tahincioğlu'nun erişim engelleme kararlarının kolaylıkla alınmasını eleştirdiği ve İsmail Ergüneş'in isminin geçmediği yazısı da bulunuyor.

THY ve Air Clinic talebiyle 4 haber, 2 köşe yazısı ve bir Twitter paylaşımına erişim engeli

THY ve havalimanında engellilere yönelik sağlık hizmeti sağlayan Air Clinic şirketinin talebi üzerine üç ayrı sulh ceza hakimliği kararıyla 4 haber, 2 köşe yazısı ve 1 Twitter paylaşımına erişim engeli getirildi.

Kılıçdaroğlu'nun borsa manipülasyonları açıklaması haberlerine sansür

İfade Özgürlüğü Derneği'nin haberine gör Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun borsa manipülasyonları açıklaması sonrasında yapılan haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliğinin 10 Mayıs 2023 tarih ve 2023/5320 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Gazeteciler Pehlivan ve Terkoğlu'nun "SS" kitabıyla ilgili haberler erişime engellendi

Yine İfade Özgürlüğü Derneği'nin haberine göre Cumhuriyet yazarları Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu‘nun yayımladıkları ‘SS kitabıyla ilgili haberlerin erişime engellenmesi haberleri, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 10 Mayıs 2023 tarih ve 2023/5651 sayılı kararıyla erişime engellendi.

BTK'nın talebiyle Ali Yeşildağ paylaşımları nedeniyle çok sayıda içeriğe 5651'den erişim engeli

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun talebi üzerine 5651 Sayılı Yasanın 8A maddesi gerekçesiyle aralarında gazeteci Seher Sultan'ın da olduğu çok sayıda gazeteci ve Twitter kullanıcısının Ali Yeşildağ ile ilgili paylaşımları erişime engellendi.