Veri sızıntısı Meclis gündeminde: Yurttaşların bilgileri nereden ve nasıl sızdırıldı?

Veri sızıntısı Meclis gündeminde: Yurttaşların bilgileri nereden ve nasıl sızdırıldı?

CHP Milletvekili Ali Öztunç, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının kişisel bilgilerinin internette bir sitede yayımlanmasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a sordu. Ciddi güvenlik riski oluşturan sızıntının nasıl yapıldığı ve konuya ilişkin hangi önlemlerin alındığını soran Öztunç, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığının olayda ihmali olup olmadığının da yanıtını istedi.

İlk olarak Free Web Turkey’nin ortaya çıkardığı ve Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının TC kimlik numarası, telefon numarası, tapu bilgileri ve adresleri gibi tüm kişisel verilerinin açık şekilde yayımlaması Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.

Sızıntıya ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi veren CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, yakın zaman önce de Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve diğer bazı kamu kurumlarının da hacklendiği iddialarının gündeme geldiğini anımsattı.

“Yurttaşlarımızın e-Devlet bilgilerinin internet sitelerinde dolaşması, TC Kimlik no, telefon, adres, tapu bilgileri gibi kişisel verilerinin kolaylıkla art niyetli kişilerin eline geçmesine yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atılmasına neden olacaktır” değerlendirmesinde bulunan Öztunç, Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

1-  85 milyon yurttaşın tüm bilgilerinin yer aldığı e-Devlet’te verilerinin ele geçirildiği doğru mudur? Doğru ise bu konuda ne gibi tedbirler alınmıştır?.

2- Çok ciddi bir güvenlik riski oluşturan bu durum karşısında e-Devlet erişimini, gerekli önlemleri alıncaya kadar engellemeyi düşünüyor musunuz?

3- Yurttaşlarımızın e-Devlet bilgilerinin nereden ve nasıl sızdırıldığı konusunda bir soruşturma açılmış mıdır?

4- Kamu kurumlarımızın güvenlik sistemlerinin kolaylıkla hacklenmesinde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığının ihmali olduğunun bir göstergesi değil midir?