Ali Yerlikaya: TikTok'ta 1332 hesap yöneticisine işlem yaptık, 13 kişi tutuklandı

Ali Yerlikaya: TikTok'ta 1332 hesap yöneticisine işlem yaptık, 13 kişi tutuklandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Tiktok'taki paylaşımlar nedeniyle son altı ayda 1332 hesap yöneticisinden 13'ünün tutuklandığını söyledi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ankara’da Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) basın toplantısında TikTok hakkında açıklama yaptı.

Son günlerde özellikle gündemde olan TikTok'u takip ettiklerini belirten Yerlikaya, müstehcen içerek üretenler hakkında işlem yaptıklarını söyledi.

İzleme faaliyetleri sonucunda şu ana dek 13 kişinin tutuklandığını söyleyen Yerlikaya şu ifadeleri kullandı:

"Bu platformda müstehcen içerikler oluşturan, bu görüntülerle canlı yayın vasıtasıyla gelir sağlayan, çevrim içi çocuk istismarı barındıran içerikler üreten ve paylaşan hesap yöneticileri hakkında da işlem yapıyoruz. Bu kapsamında son 6 ayda bu tür içeriklere sahip 1332 hesap yöneticisinden 13'ü tutuklandı, 48'i hakkında adli kontrol kararı verildi, 14 şahsın ise sınır dışı işlemleri başlatıldı. Tespiti yapılan ve ilgili birimlerimize gönderilen 612 hesapla ilgili gerekli işlemler devam ediyor." 

'TikTok'ta cinsiyetsizleştirmeye yönelik adımlar var'

Bu sorunun bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu savunan Meclis Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı AKP'li Hüseyin Yayman dün "Milletimizin ahlakını değerlerini, aile kurumunu ortadan kaldırmaya yönelik adımlar var. Diğer konu cinsiyetsizleştirme meselesi ile ötekileştirme, ergen mobingi gibi konular. Bunlar da kabul edilemez. Irkçılık ve nefret söylemi paylaşımları da hoş görülemez. Güvenlik - demokrasi dengesi içinde özgürlük - kamu düzeni anlayışı içerisinde bu konuları ele alacağız" açıklamasını yaptı.