Hakim, gazeteyi yanıltarak hakkındaki haberi kaldırttı: Bu haber yasaklandı, bu yasal bir ihtardır

Hakim, gazeteyi yanıltarak hakkındaki haberi kaldırttı: Bu haber yasaklandı, bu yasal bir ihtardır

Hakim Bora Akbaş, hakkında Yeni İzmir Gazetesi'nce yapılan haberi engelletmemesine rağmen gazeteye mail atarak haberi erişime engellettiğini söyledi ve kaldırmalarını istedi. Sorun yaşamaktan çekinen gazete de haberi kaldırdı. Akbaş, bir hakim tarafından tehdit edildiğini öne süren yurttaşın videosunun yer aldığı tweet'i de erişime engelletti. Ancak tweet'te de videoda da Akbaş'ın ismi geçmiyordu.

ALİ SAFA KORKUT

İstanbul 16. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimi Bora Akbaş, adliyedeki makam odasından duruşma salonundaki kürsüsüne gidişini gösteren bir video klip çektirdi. Daha sonra Akbaş, bu videoya fon müziği olarak Mehmet Erdem’in “Hakim Bey” şarkısını koydu ve Instagram hesabında yayımladı.

İlgili video, 2022 yılında “Fenomen hakimden adliyede kürsü şov” başlığıyla çeşitli haber siteleri ile sosyal sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

Bunun üzerine Akbaş, 21 Kasım’da İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliğinden aldırdığı kararla bu videoyla ilgili olarak dördü tweet, biri YouTube kanalı ve biri de Youtube videosu olmak üzere toplam altı sosyal medya paylaşımını erişime engelletti. Akbaş’ın talebi üzerine verilen 21 Kasım tarihli ve 2023/9716 sayılı kararda, erişime engellenen paylaşımlar arasında konuyla ilgili herhangi bir haber ise yer almadı.

Ancak buna rağmen hakim Bora Akbaş, aldırdığı erişim engeli kararında sanki ilgili videoyu haberleştiren Yeni İzmir Gazetesi’nin bahse konu haberi de varmış gibi gazeteye bir mail attı ve haberi erişime engellettiğini söyledi. Akbaş, gazetenin haberinin linkini de eklediği mailinde şu ifadeleri kullandı:

“Bu haberiniz ile ilgili linklere ve haberlere erişim, kişilik haklarım ihlal edildiği için İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2023/9716 D. İş sayılı kararı ile engellenmiş ve yasaklanmıştır. Lütfen haberinizi ve ismimle ilişkilendirilmesini kaldırınız. Bu yasal bir ihtardır. Fenomen hâkimden adliyede kürsü şov.”

Mail sonrası gazete ise “hukuki açıdan bir sorun olmaması” adına haberi yayımdan kaldırdı.

Bora isimli bir hakim tarafından tehdit edildiğini anlatan yurttaşın videosunu da engelletti

Akbaş’ın ilgili kararla erişime engellettiği paylaşımlar, yalnızca bahse konu videoyla ilgili olanlar değil. 

Zira Akbaş, aynı kararla bir internet sitesi, bir yayının arşiv kaydı, 11 haber, 11 tweet, bir YouTube kanalı ve bir YouTube videosu olmak üzere toplam 26 URL’i erişime engelletti.

Bir yurttaş, Çağlayan Adliyesinde hakim olduğunu söyleyen “Bora” isimli biri tarafından tehdit edildiğini öne sürdüğü bir video çekti. Bu video, 8 Aralık 2020’de “Tuba Demir” isimli biri tarafından Bora Akbaş'ın ismine yer verilmeden Twitter'da paylaşıldı. Akbaş, aldırdığı kararla bu tweet'i de erişime engelletti.

Söz konusu yurttaş, bahse konu videoda şu ifadeleri kullanıyordu.

“Ben Rıdvan Ulaş, 1 Ocak 1980 Solhan, Bingöl doğumluyum. [Videonun bu kısmında adresini belirtiyor]… apartmanında oturuyorum. Biraz önce kapıda hakim olduğunu ve bu binada oturduğunu söyleyen, isminin Bora olduğunu bildiğim ve Çağlayan Adliyesinde hakimlik yaptığını söyleyen bir kişiden tehditler aldım. Bunları kayıt altına almak istedim.”

Av. İlker Atamer'in kendisine ihtarname göndermesiyle ilgili haberleri de engelletti

Avukat İlker Atamer, sattığı bir dairenin doğalgaz borcu nedeniyle açılan davada kendisine haksız yere 22 bin 415 TL ödettiğini iddia ettiği hâkim Bora Akbaş’a ‘Zararımı öde’ diyerek ihtarname gönderdi. Durum, başta Hürriyet olmak üzere çeşitli internet gazetelerinde haberleştirildi.

Akbaş, 21 Kasım tarihinde aldırdığı 2023/9716 dosya numaralı kararla bu konuyla ilgili 10 haberi de engelletti.

Bununla da bitmedi. Atamer, ilgili haber sebebiyle Akbaş tarafından İstanbul Barosuna şikayet edildiğine dair bir tweet paylaştı ve Akbaş bu tweet’i de erişime engelletti.