Boğazlıyan Belediyesi, internette hakkında arama yapılmasını yasaklattı

Boğazlıyan Belediyesi, internette hakkında arama yapılmasını yasaklattı

Depremzedeler için toplanan yardımları seçim yatırımı olarak marketlere sattığı öne sürülen Boğazlıyan Belediyesi, Twitter ve Facebook'ta “Boğazlıyan Belediyesi” ve “Boğazlıyan belediyesi deprem yardımı” konularında arama yapılmasını yasaklattı. Karar uygulanırsa bu platformlarda bu ifadelerle ilgili arama yapılamayacak.

ALİ SAFA KORKUT

Yozgat Boğazlıyan Belediyesi'nin, 6 Şubat depremleri sonrasında depremzedeler için belediye bünyesinde toplanan ayni yardımları seçimlerde AKP adına yardım dağıtmaları karşılığında ilçedeki marketlere sattığı öne sürüldü.

Bir market sahibinin ifadesiyle desteklenen iddialar internet basını ile sosyal medyada da haber olunca Boğazlıyan Belediyesi, konuyla ilgili haber ve sosyal medya gönderileri için erişim engeli kararı aldırdı.

Ancak belediyenin 17 Kasım’da aldırdığı kararla erişime engellettiği tek şey iddialara yönelik paylaşımlar olmadı.

Belediye, erişim engeli dilekçesinde Twitter’daki “Boğazlıyan Belediyesi” ve "Boğazlıyan belediyesi deprem yardımı" ifadeleri ile yapılan aramalar için de erişim engeli istedi. Boğazlıyan Sulh Ceza Hakimliği de belediyenin bu talebini kabul etti ve bu arama sonuçlarını gösteren adresler için erişim engeli kararı verdi.

Kanıt sunmadan isim isim şikayet edip erişim engeli istedi, hakimlik kabul etti

Bununla da bitmedi. 

Belediye, hakimliğe sunduğu erişim engeli dilekçesine URL bakımından son olarak  “Boğazlıyan Belediyesi” arama sonuçlarını gösteren Twitter sayfasının URL’ini ekledi. Dilekçenin devamında ise bu konuda paylaşım yaptığını öne sürdüğü kişi ve habercilerin yalnızca isimleri ile sosyal medyadaki kullanıcı adlarını ekledi. Bu kişi ve habercilerin bu konuda bir paylaşım yaptığını kanıtlayan URL’leri eklemedi.

Belediyenin erişim engeli talep ettiği Twitter hesapları arasında Sözcü Gazetesi, ABC Gazetesi, Artı Gerçek, Antakya Gazetesi, Nupel Haber ve Kampana News ile belediyenin yardımları markete sattığı iddialarını kamuoyuna ilk duyuran gazeteci Ersin Eroğlu’nun hesabı da yer aldı.

Belediye, Facebook’ta iddialarla ilgili paylaşım yaptıklarını öne sürdüğü ancak URL ile buna dair bir kanıt sunmadan hesapları için erişim engeli talep ettiği kişileri ise dilekçede şöyle sıraladı:

“Sinan Budak, Ötüken Alp Tunç, CHP Boğazlıyan İlçe Başkanlığı, TC Ahmet Peker, Ali Çay, Serhat Başer, Emin Mustafa Baran, TC Mutlu Üstün, Seyhan Yönyül”

Boğazlıyan Belediyesi, devamında "Boğazlıyan belediyesi deprem yardımı" konulu Facebook ve Twitter paylaşımları için de erişim engeli istedi. Ancak burada “Boğazlıyan Belediyesi” arama sonuçları için yaptığı gibi bir URL eklemedi.

Boğazlıyan Sulh Ceza Hakimliği, belediyenin erişim engeli talebini kabul etti. Yani URL’i eklenen haberler ve sosyal medya paylaşımları ile URL’leri eklenmeyen, sadece isim ve kullanıcı adıyla belirtilen Twitter ve Facebook hesaplarının erişime engellenmesine karar verdi.

Twitter ve Facebook, kararı uygularsa bu platformlarda “Boğazlıyan Belediyesi” ile "Boğazlıyan belediyesi deprem yardımı" araması yapılamayacak ve ilgili hesaplara da erişilemeyecek.