Bilal Erdoğan, adının karıştığı yolsuzluk iddiasıyla ilgili 282 habere erişimi engelletti

Bilal Erdoğan, adının karıştığı yolsuzluk iddiasıyla ilgili 282 habere erişimi engelletti

Reuters haber ajansı haziran ayında yayımladığı bir haberde Bilal Erdoğan'ın adının uluslararası bir yolsuzluk soruşturmasına karıştığını belirtmiş ve Erdoğan, söz konusu haberlere erişimi engelletmişti. Erdoğan, konuyla ilgili 282 içerik için daha erişim engeli kararı aldırdı

ALİ SAFA KORKUT

Reuters'ın Bilal Erdoğan'ın adının geçtiği yolsuzluk şikayeti üzerine İsveçli ve ABD'li savcıların iddiaları araştırmaya başladığı haberi, 27 Haziran'da İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellenmişti.

Haber basında geniş yankı bulmuş ve ilgili Reuters haberinin yanı sıra haberden yola çıkılarak yapılmış 92 habere de erişime engellenmişti.

Ardından ilgili haberlerin erişime engellendiği ve Reuters’ın bu karara itiraz ettiği de haber olmuştu.

Erdoğan, bunun üzerine 19 Temmuz'da mahkemeye başvurarak konuyla ilgili Reuters’ın itirazını da içeren içerikler için erişim engeli talep etti. İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği, Erdoğan’ın talebini 20 Temmuz Perşembe günü kabul etti ve 282 içerik için erişim engeli kararı verdi.

Engellenen içeriklerin büyük bir kısmı haberlerden oluşurken YouTube videoları, tweet’ler, TikTok videoları ve Ekşi Sözlük girdileri de karar kapsamında erişime engellendi.

Haberleri erişime engellenenler arasında BirGün, Tele1, KRT Tv, Gazete Duvar, Yeşil Gazete, Cumhuriyet, Bianet, T24, Artı Gerçek, Journo, Sol Haber, Bianet ve Voice of America Türkçe de dahil olmak üzere çok sayıda gazete yer aldı.

Free Web Turkey'nin altı içeriği de engellendi

Karar kapsamında Free Web Turkey’nin “Bilal Erdoğan'la ilgili Reuters haberine engel: İyi niyetten uzak, çarpıtılmış bir haber” haberinin Türkçesi ve İngilizcesi, “Reuters, mahkemenin Bilal Erdoğan kararına itiraz etti: 'Erdoğan, haber yayımlanmadan önce bunun 'yalan' olduğunu söyledi'" başlıklı haber ve ilgili Reuters haberinin erişime engellendiğinin de yer aldığı “Sansür Gündemi (26 Haziran – 2 Temmuz)” başlıklı içeriği de erişime engellendi.

Bununla birlikte Erdoğan’ın aldırdığı erişim engelini duyuran iki Free Web Turkey tweet’i de erişime engellenen içerikler arasında yer aldı.

Zaten engelli olan EngelliWeb için de erişim engeli kararı verildi

İfade Özgürlüğü Derneği'nin erişim engellerini duyurduğu projesi Engelli Web'in URL'i ifade.org.tr/engelliweb için de erişim engeli kararı verildi.

Ancak ilgili sayfa, Rize Sulh Ceza Hakimliğinin 20 Mart tarihli kararıyla zaten mart ayında erişime engellenmişti.