CHP'nin erişim engeli kararlarının araştırılması önerisi AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi

CHP'nin erişim engeli kararlarının araştırılması önerisi AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi

CHP’nin internet ortamındaki yayınlara getirilen erişim engeli ve içerikten çıkarma kararlarıyla ilgili araştırma önergesinin öne çekilerek bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine ilişkin grup önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

CHP’nin internet ortamındaki yayınlara getirilen erişim engeli ve içerikten çıkarma kararlarının araştırılması önergesinin gündemin önüne çekilerek bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda görüşülmesine ilişkin grup önerisi, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Öneriye ilişkin konuşan CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yargıda yaşanan yozlaşmalara dikkat çektiğini belirterek 17 Ekim 2023 tarihindeki grup konuşmasına erişim engeli getirildiğini anımsattı.

Ardından Özel, Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki 'adliyede rüşvet' iddialarına yönelik konuşmasıyla ilgili haberlere erişin engeli getirilmesine değindi. Özel, duruma tepki göstermek ve meclis tutanaklarına girmesi amacıyla Kılıçdaroğlu'nun konuyla ilgili meclis konuşmasını okudu.

Saadet Partili Yazıcı Özbudun: Erişim yasakları demokratik devlet ilkesini ihlal ediyor

Saadet Partisi Antalya Milletvekil Sibel Yazıcı Özbudun da demokratik anayasa düzeninde halkın haber kaynaklarına serbestçe erişmesini gerektirdiğini kaydetti.

Özbudun, şöyle konuştu:

“Bu erişim yasakları demokratik devlet ilkesini ihlal etmektedir. İfade hürriyeti ve basın hürriyetini düzenleyen Anayasa hükümleri ile bütün anayasal hakların garantisi niteliğindeki 13’üncü maddeyi ihlal etmektedir. 13’üncü madde şunu söylüyor: 'Temel hak ve hürriyetler ancak ölçülülük ilkesine uygun olarak hakkın özü yasağını ihlal etmeden, demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun bir biçimde sınırlanabilir'. Halbuki bu erişim yasakları, bahsettiğimiz üç kavramı birden ihlal etmektedir” dedi.