CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, Free Web Turkey verileri üzerinden uyardı: 'Erişim engeli kararlarında şaibe var'

CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, Free Web Turkey verileri üzerinden uyardı: 'Erişim engeli kararlarında şaibe var'

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Free Web Turkey'nin 2022 İnternet Sansürü Raporu ile "Avukat dikkatsiz davrandı, hakim gözden kaçırdı: Haber ve internet siteleri yanlışlıkla erişime engellendi" başlıklı haberi üzerinden erişim engeli kararlarını eleştirdi. İlgezdi, "Erişim engelleme kararlarında şaibe var" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 12 Ocak Cuma günü Ali Safa Korkut imzasıyla Free Web Turkey'de yayımlanan "Avukat dikkatsiz davrandı, hakim gözden kaçırdı: Haber ve internet siteleri yanlışlıkla erişime engellendi" başlıklı haberi referans vererek erişim engeli kararlarını eleştirdi.

Sulh ceza hakimliklerinin erişim engeli kararlarıyla konu ile alakası olmayan siteleri engellettiklerini ifade eden İlgezdi, “Bu basit bir yanlış değildir. Hakimlik, erişim engeli talep dilekçelerinde yer alan ancak talep edenle hiçbir alakası olmayan linkleri engellemektedir. Bu durum, kötü niyetli engellemelerin daha da artacağının kanıtıdır. Sadece 2022’de en az 40 bin 536 URL’e erişim engeli getirildi. Yerel seçim döneminde kötü niyetli çok sayıda engelleme kararı göreceğiz!” dedi.

Erişim engeli kararlarında ciddi sıkıntılar olduğunu ifade eden İlgezdi, “Hakimlik, mağdurun talebine göre işlem yaparken mağdurca iletilen linkler kontrol edilmeden erişim engeli kararı veriliyor. Örneğin, Ağrı İŞKUR İl Müdürü hakkındaki iddialarla ilgili haberler için erişim engeli talebini olumlu karşılayan hakimlik, ilgili haberlerle birlikte Endonezya merkezli teknoloji haberciliği yapan bir internet sitesini de erişime engelledi. Mahkemeler mağdur veya avukatı tarafından iletilen linkleri kontrol etmedikleri için ciddi sorunlar oluyor ve olmaya da devam edecek” diye konuştu.

İlgezdi, Free Web Turkey internet sansürü raporuna vurgu yaptı

Sansür ve baskının arttığına dikkat çeken Dr. Akkuş İlgezdi, Free Web Turkey 2022 İnternet Sansürü Raporu'na da vurgu yaptı:

“Tek adam rejimi ve ondan beslenen karar mercileri sansür rekorları kırarken erişim engelleme kararları de her geçen gün daha da artıyor. Sadece 2022’de en az 40 bin 536 URL’nin engellendiği, Free Web Turkey 2022 İnternet Sansürü Raporu ile ortaya çıkmıştı. Şimdi engelleme taleplerindeki yanlışlar da ortaya çıkmaya başladı."

'Yerel seçim öncesi BTK ve hakimlikler dikkatli davranmalı'

Benzer bir yolun yaklaşan yerel seçim öncesi de izlenebileceğini ve bunun şimdiden önlenmesi gerektiğini söyleyen İlgezdi, şöyle devam etti:

"Yerel seçim öncesi kendisi ile ilgili bir habere erişimi engelletmek isteyen bir kişi, muhalif siyasilerle ilgili linkleri de dilekçeye ekletip bu içerikleri de kaldırtabilir. BTK'nın bu konuda aktif görev alması gerekiyor. Hakimlikler de dikkatli davranmalı. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konunun takipçisi olacak ve bilinçli olarak yanlış kararlar verilmesini engelleyeceğiz."