Yerel seçim öncesi yolsuzluk iddialarıyla ilgili paylaşımlar için erişim engeli: Twitter, 'ifade özgürlüğü' diyerek karara itiraz etti

Yerel seçim öncesi yolsuzluk iddialarıyla ilgili paylaşımlar için erişim engeli: Twitter, 'ifade özgürlüğü' diyerek karara itiraz etti

Yerel seçim öncesi bazı siyasetçiler hakkındaki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını içeren sosyal medya paylaşımları için erişim engeli kararı verildi. Diğer platformlar karara uydu. Twitter ise "paylaşımlar ifade özgürlüğü kapsamında” diyerek bu karara itiraz etti.

ALİ SAFA KORKUT

Twitter, Türkiye hükümetinin yerel seçimler öncesi 210 sosyal medya paylaşımı için erişim engeli kararı verdiğini ancak platform olarak buna uymayacaklarını duyurdu.

Durumu, hükümetlerden gelen talepler ile izledikleri politikalara dair bilgiler verdiği “Küresel Hükümet İşleri” hesabından duyuran Twitter, paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek karar itiraz ettiklerini duyurdu.

Twitter’ın paylaşımında, 47’si Twitter’a ait olmak üzere Facebook, Instagram, TikTok ve YouTube’da yer alan toplam 210 sosyal medya hesabı ile paylaşım için verilen bir erişim engeli kararı da yer aldı. 

Twitter, Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 6 Ocak tarihli kararda yer alanlar arasından yalnızca 15 tweet ile 12 hesabı engellediklerini belirtti. Diğer 20 tweet ve hesap için bir işlem yapmayan Twitter, karara konu tüm paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti ve karara itiraz edeceklerini söyledi.

Hakkında erişim engeli kararı verilenler ise Muhammed Yakut’un bazı siyasetçilerin yolsuzluk-usulsüzlük yaptığını öne sürerek yayımladığı ifşaatları yayan hesap ve tweet’ler oldu.

‘İçerikler ifade özgürlüğü kapsamındadır, itiraz edeceğiz’

Twitter, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Türk Hükümeti, yaklaşan 31 Mart  yerel seçimleri öncesinde, X'in yakın tarihli bir mahkeme kararına tam olarak uymayan tek sosyal medya hizmeti olduğunu bize açıkça ifade etti. 

X hizmetine Türkiye’den erişimin engellenmesini önlemek amacıyla mahkeme kararında yer alan 12 hesap ve 15 Posts hakkında işlem yaptık. Tüm taleplerde yaptığımız gibi, karar konu içeriklerin ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini savunarak karara itiraz edeceğiz.”