Cübbeli Ahmet'in damadının ağabeyi, Free Web Turkey'nin bir içeriğine erişimi engelletti

Cübbeli Ahmet'in damadının ağabeyi, Free Web Turkey'nin bir içeriğine erişimi engelletti

Cübbeli Ahmet’in damadının ağabeyi Muhittin Palazoğlu, Free Web Turkey’nin bir içeriğine erişimi engelletti. MLSA, karara itiraz etti.

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün damadının ağabeyi Muhittin Palazoğlu, şirketinin aldığı ihaleler ve kurduğu şirketlerde dolandırıcılık iddiasının yer aldığı içeriklere erişimi engelletti.

Karar dahilinde 87 haber, iki Facebook gönderisi ve bir de tweet olmak üzere toplam 90 içeriğe erişim engeli getirildi.

İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 23 Haziran tarihli kararı kapsamında Free Web Turkey'nin internet sitesinde yer alan "Türkiye Sansür Gündemi (8 – 14 Ağustos)" başlıklı içerik de erişime engellendi.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Hukuk Birimi, 4 Temmuz Salı günü, Palazoğlu’nun aldırdığı erişim engeli kararına itiraz etti.

İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliğine yapılan başvuruda, bahse konu erişim engeli kararıyla Anayasanın 22’nci maddesiyle güvence altına alınan haberleşme özgürlüğü, 26’ncı maddesiyle güvence altına alınan düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü ve 28’nci maddesiyle güvence altına alınan basın özgürlüğünün ihlal edildiği belirtildi.

Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına da vurgu yapılan başvuruda, ilgili kararın kaldırılması talep edildi.