Dünya Sansür Gündemi (26 Haziran – 2 Temmuz)

Dünya Sansür Gündemi (26 Haziran – 2 Temmuz)

Azerbaycan, “Rus propagandasına hizmet ettiği” gerekçesiyle haber sitesini engelledi

Azerbaycan yönetimi, 3 Temmuz 2023 tarihinde Rusya lehine yanlı ve dezenformasyon bilgi paylaşımı yaptığını öne sürerek “Rus propagandasına hizmet ettiği” gerekçesiyle "Eurasia Daily" adlı internet haber sitesine erişim engeli getirdi.

TikTok dozu artırıyor: Filtreleme genişleyecek, içerikler daralacak

Social Media Today’in haberine göre TikTok, Aile Eşleştirme planınındaki filtreleri genişletiyor. Ebeveynler artık Aile Eşleştirme planında anahtar kelimeleri filtreleyerek çocukların içeriklerini daha fazla kontrol etmesinde yardımcı olacak. Bu sayede çocuk yaştaki TikTok kullanıcıları, platform içinde daha temiz içerikler görecek.

Her tweet'i son tweet'inizmiş gibi okuyun: Twitter’da ne oluyor?

Twitter, bir süre önce hesabı olmayan veya giriş yapmamış olan kişilerin platformdaki içeriği görüntülemesini engellemiş ve giriş yapmayı zorunlu tutmuştu. Çok geçmeden ise binlerce kişi Twitter’da “kullanım limiti aşıldı” sorunu yaşamaya başladı. Esasında bunun arkasındaki neden Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın bir gün içerisinde görüntülenebilecek tweet sınırı özelliğini kullanıma geçirmesi.

Elon Musk'ın Twitter'da kısıtlama kararı rakip platformlara yaradı!

Elon Musk’ın tweet görüntülemeye sınır getirmesinin ardından kullanıcılar alternatif platformlara yöneldi. Bunlardan biri olan Bluesky, davetiyeyle kullanıcı kabul etmesine rağmen katılım yoğunluğu sebebiyle performans sorunları yaşadı ve yeni kayıtlar geçici olarak durdurdu.

Rusya, Novaya Gazeta Europe'u 'istenmeyen' kuruluş ilan etti

Rusya Başsavcılığı Letonya merkezli bağımsız Rus haber kuruluşu Novaya Gazeta Europe'u ülkedeki “istenmeyen” kuruluşlar listesine  ekledi.

“İstenmeyen” tanımlaması, Rus pasaportu taşıyan kişilerin; metin yazmak, toplantılara katılmak, bağış göndermek ve gazeteciliğini sosyal medyada paylaşmak da dahil olmak üzere her türlü işbirliği için idari veya cezai yaptırımlara maruz kalabileceği anlamına geliyor.

Başsavcılık, gazetenin faaliyetlerinin Rusya'nın anayasal düzeni ile devlet güvenliğinin temellerine yönelik bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Gazetenin "istenmeyen" olarak ilan edilmesinin özel nedenleri arasında "Rus vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin kitlesel olarak ihlal edildiği iddiasıyla ilgili yanlış bilgilerin yayımlanması, Rusya’nın Ukrayna'da saldırı savaşı başlatmakla suçlanması, sivillere karşı savaş suçları işlemesi ve baskılar" yer aldı.

Başsavcılık, ayrıca Novaya Gazeta Europe'un Navalny'nin Yolsuzlukla Mücadele Vakfı, The Insider ve Bellingcat gibi "aşırılık yanlısı" ve "istenmeyen" kuruluşlardan bilgi yayımladığını da kaydetti.

CPJ: Novaya Gazeta’yı özgür bırakın

Gazetecileri Koruma Komitesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rus makamlarının "istenmeyen" olarak etiketleyerek yayın organlarını susturmayı bırakması ve bağımsız haber kuruluşu Novaya Gazeta Europe'un özgürce çalışmasına izin vermesi gerektiğini söyledi.

Hindistan’da mahkeme, Twitter’ın davasını reddetti

Hindistan hükümeti; geçen yıl Hint çiftçilerin eylemlerinden hükümetin Covid politikasıyla ilgili eleştirilere kadar çok sayıda tweet ve hesabın platformdan kaldırılmasını istemişti. Bunlara dair düzenli olarak Twitter’a mahkeme kararları aracılığıyla emirler veren hükümete karşı Twitter da son çare olarak Temmuz 2022'de Hindistan hükümetine dava açmıştı. 

Bu, bir sosyal medya şirketinin, mahkeme tarafından verilen kararlara karşı hükümete açtığı ilk dava olarak kayıtlara geçmişti.

Açılan dava geçen hafta sonuçlandı. Karnataka Yüksek Mahkemesi, Twitter'ın davasını reddetti ve bir yıldan fazla süredir verilen kararlara uymadığı gerekçesiyle şirkete 5 milyon rupi (60 bin dolar) para cezası verdi.