Sansür Gündemi (3 – 9 Temmuz)

Sansür Gündemi (3 – 9 Temmuz)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

'Twitter güven problemi yaratıyor ancak alternatifi de yok'

Twitter'da son yapılan "kullanım limiti" düzenlemesi, platformu ve sahibi Elon Musk'ı bir kez daha tartışma konusu yaptı. Medya çalışanları, bunun bir güven problemi yarattığını ancak hem sunduğu imkanlar hem de tam olarak Twitter’ın yerini alabilecek alternatiflerin bulunmaması sebebiyle kullanıcıların platformdan vazgeçemediğini söyledi.

Hilal Kaplan engelletmeye devam ediyor: 50 içeriği daha erişime engelletti, toplam sayı 446 oldu

3 Temmuz Pazartesi günü, Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan’ın 14 Nisan-15 Haziran tarihleri arasında dört ayrı kararla toplam 396 içeriğe erişimi engellettiğini duyurmuştuk. Kaplan, 4 Temmuz tarihli yeni bir kararla 50 içeriği daha engelletti, toplam sayı 446 oldu. Engellenen içerikler arasında hava durumu haberi de yer aldı.

Menzil Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen şirketin aldığı ihalelerle ilgili haberlere erişim engeli

Menzil Cemaati'ne bağlı TÜMSİAD’ın eski Batman Şube Başkanı Kamil Biçici’ye ait şirketin devletten milyonlarca liralık ihaleler aldığı iddialarıyla ilgili haberler erişime engellendi. Karar, Biçici’nin talebi üzerine verildi.

‘Diyarbakır’da taşımalı eğitimde 2 milyonluk vurgun’ haberine erişim engeli

Diyarbakır’da Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Elaltuntaş’ın taşımalı eğitim ihalesinde 2 milyon 317 bin 762 TL kamuyu zarara uğrattığı tespit edildiğine dair 27 Aralık 2021’de Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yayımlanan “Diyarbakır’da taşımalı eğitimde 2 milyonluk vurgun” başlıklı habere erişim engeli getirildi.

Cübbeli Ahmet'in damadının ağabeyi, Free Web Turkey'nin bir içeriğine erişimi engelletti

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün damadının ağabeyi Muhittin Palazoğlu, Free Web Turkey’nin bir içeriğine erişimi engelletti. Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), karara itiraz etti.