Dünya Sansür Gündemi (11 – 17 Mart)

Dünya Sansür Gündemi (11 – 17 Mart)

ABD Temsilciler Meclisi’nden TikTok kararı

ABD Temsilciler Meclisi, "ulusal güvenlikle ilgili sorun oluşturduğu" iddiasıyla ülkede TikTok'un yasaklanmasının önünü açan yasa tasarısını kabul ederek Senato'ya gönderdi.

Mecliste yapılan oylamada, 352 "evet" oyuna karşı, 65 "hayır" oyu alan "Amerikalıları Yabancı Düşmanlarca Kontrol Edilen Uygulamalardan Koruma Yasası" başlıklı tasarı kabul edildi.

Tasarı, TikTok'un Çinli ana ortağı ByteDance şirketinin firmayı satmasını, aksi takdirde TikTok'un ilgili uygulama marketlerinden 5 ay süreyle veya tamamen yasaklanmasını öngörüyor.

Türkiye'den META'ya günlük 4,8 milyon lira para cezası

Rekabet Kurulu, META hakkında Threads ve Instagram uygulamalarını bağlamak suretiyle hakim durumunu kötüye kullandığı şüphesi üzerine başlatılan soruşturmada geçici tedbir kararı ve günlük 4,8 milyon lira idari para cezası kararı verdi.

Rusya’da VPN reklamları yasaklandı

VPN servisleri hakkındaki reklamlar ve çevrimiçi sansürü aşmak için VPN kullanımı hakkında bilgi sağlayan web siteleri 1 Mart 2024'te yürürlüğe giren yeni bir yasa kapsamında Rusya’da yasaklandı. VPN kullanımı ülkede artık suç sayılıyor.

Rusya Federasyonu Senatörü Artem Sheikin, 3 Ekim 2023’te yaptığı açıklamada, talebin Roskomnadzor’dan geldiğini belirtmiş ve "1 Mart 2024'ten itibaren Rusya'da yasaklı sitelere erişim sağlayan VPN hizmetlerinin engellenmesine yönelik bir emir yürürlüğe girecek” demişti.

Rusya’da reklam sansürü

28 Şubat'ta Rusya parlamentosunun alt meclisi Duma, Rus vatandaşlarının ve şirketlerinin, internette ve diğer tüm dijital platformlarda "yabancı ajanlar" olarak tanımlanan kaynaklardan reklam yayınlamasını yasaklayan bir yasayı kabul etti.

Tasarı, ülkede 2012’de yürürlüğe giren “Yabancı ajanlar kanunu” dayanak gösterilerek hazırlandı. Yabancı ajanlar listesinde kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, siyasetçiler, gazeteciler, yazarlar, sanatçılar vb. topluma yön verme gücü olan kişi ve organizsayonlar yer alıyor.