Sansür Gündemi (25 – 31 Mart)

Sansür Gündemi (25 – 31 Mart)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

AKP Seçim İşleri Başkanı istedi, nikah şahidi AKP'li bir milletvekili olan hakim kabul etti: AKP'li aday hakkındaki habere erişim engeli

AKP Edirne Belediye Başkanı Adayına Atatürk hakkında soru soran gençlere polisler tarafından GBT sorgusu yapıldığı iddiasıyla ilgili habere erişim engeli getirildi. AKP Edirne İl Seçim İşleri Başkanının erişim engeli talebi, nikah şahitliğini AKP Van milletvekilinin yaptığı hakim tarafından kabul edildi.

AKP’nin İzmir adayları hakkındaki usulsüzlük iddialı bir habere erişim engeli getirildi

CHP İzmir Mv. Mahir Polat'ın, AKP’nin İzmir Bayraklı Belediye Başkan Adayı Bilal Kırkpınar’ın kendisine ait ev ve bekçi kulübesini "yalan beyanla malikaneye çevirdiği" iddiasıyla ilgili bir habere Adana 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 28 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

“Adliyede rüşvet çarkı” iddialarıyla ilgili haberler erişime engellendi

İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun'un adının, "Adliyede rüşvet çarkı" iddiaları ve sürecin kronolojisi, ilgili haberler ve haberlerin erişime engellendiği hakkındaki haberlerle ilişkilendirilmemesine hükmedildi.

Sevgi evinde ölü bulunan bebek hakkındaki haber engel

Kastamonu’da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı sevgi evinde kalan bir bebeğin yatağında ölü bulunmasıyla ilgili haberlere Kastamonu Sulh Ceza Hakimliğinin 29 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

“Kariyede neler oluyor?” başlıklı habere erişim engeli

2020’de camiye dönüştürülen Kariye Müzesinin açılışın üç yıldır ertelenmesi ve restorasyon ihalesinin AKP İstanbul İl yönetiminin eski yöneticisi Sevilay Tuncer'in eşinin şirketi Taksim Yapı'ya verildiğiyle ilgili İsmail Arı haberi, Sevilay Tuncer'in talebiyle erişime engellendi.

29 Mart tarihli karar, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

İYİ Parti Ankara adayının Mansur Yavaş hakkındaki usulsüzlük iddiası içeren haber erişime engellendi

İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cengiz Topel’in, Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Yavaş’ın ihaleye fesat karıştırdığı ve usulsüzlük yaptığı iddiasıyla ilgili TV100 haberine Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 26 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

AKP Mersin Adayı Mustafa Muhammet Gültak ile ilgili bir habere erişim engeli

AKP Mersin Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak'ın, seçim çalışmaları kapsamında yaptığı bir etkinlikte yerdeki Türk bayrağına bastığı görüntülerle ilgili haber ve sosyal medya paylaşımlarına, Gültak'ın talebi üzerine erişim engeli getirildi.

CHP Menteşe Belediye Başkan adayı olduğu iddia edilen rüşvet içerikli ses kaydı hakkındaki haberler erişime engellendi

Aday olmadan önce Muğla Menteşe Belediyesi İmar Komisyonu Başkanlığı yapan, CHP Menteşe Belediye Başkan Adayına ait olduğu iddia edilen ses kaydı hakkındaki haber ve sosyal medya paylaşımlarına Muğla 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Söz konusu aday ise ses kaydıyla ilgili "Sahte yurt dışı hesaplarından sahte ses kayıtlarının basın mensuplarına iletildiği öğrenilmiştir. Gerçekliği olmayan, ses benzerliği dahi olmayan kayıtları oluşturan ve yayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız" açıklamasını yaptı.

AKP’nin İzmir adayları hakkındaki yolsuzluk iddialı bir habere erişim engeli

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat'ın AKP İzmir adayı Hamza Dağ, Bayraklı adayı Bilal Kırkpınar ve Karşıyaka adayı İsmail Çiftçioğlu hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili açıklamaları, iddialarda adı geçen dönemin İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in talebiyle erişime engellendi.

26 Mart tarihli karar, Adana 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

AKP Seyhan BB Adayı Erdal Hatipoğlu hakkındaki haberler erişime engellendi

2013 yılında, bir kadına şiddet uyguladığı iddiasıyla AKP Adana Seyhan Belediye Başkan Adayı Erdal Hatipoğlu hakkında suç duyurusunda bulunulduğuyla ilgili haberlere Hatipoğlu'nun talebi, Adana 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 26 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Kararla AKP Adana Seyhan Belediye Başkan Adayı Erdal Hatipoğlu'nun ağabeyi Abdurrahman Hatipoğlu'nun, beraberindeki kişilerle birlikte bir gazeteciyi darbettiği iddiasıyla ilgili bir haber de erişime engellendi.

Korsan bildiri dağıtılması hakkındaki haberlere erişim engeli

Adana'da CHP’nin Çukurova Belediye Başkan Adayı Emrah Kozay ile AKP'nin Seyhan adayı Erdal Hatipoğlu hakkında sahte/korsan bildiri dağıtıldığı iddialarıyla ilgili haberlere Hatipoğlu'nun talebi üzerine Adana 4. SCH'nin 26 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Amasya Üniversitesi akademisyenin ülkücülerin saldırısına uğramasıyla ilgili haberler erişime engellendi

Amasya Üni. Öğr. Üy. Dr. Girayalp Karakuş'un, üniversitedeki kadrolaşma, intihal ve usulsüzlük iddialarına dikkat çektikten sonra ‘Amasya Üniversitesi Ülkücüleri’ adlı grubun palalı saldırısına uğradıyla ilgili haberlere Dekan Dudu Duygu Kılıç’ın talebiyle erişim engeli getirildi

14 Mart tarihli kararla, Karakuş’un şikâyetinin ardından YÖK'ün, iddiaların değerlendirilmesi açısından Fen Edebiyat Fak. Dekanı Prof. Dr. Dudu Duygu Kılıç'ın soruşturulması talebine izin verdiği hakkındaki haberler de Kılıç'ın talebi üzerine erişim engeli getirilenlerden oldu.

Amasya Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla Fen Edb. Fak. Öğr. Üyesi Dr. Girayalp Karakuş'un, "görevi kötüye kullanma" ve "mobbing" gerekçesiyle üniversite ve üniversite yönetimine dava açtığı hakkındaki haberler de karar kapsamında erişim engeli getirilen haberler arasında yer aldı.

Balıkesir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi diş hekimi hakkındaki haberlere erişim engeli getirildi

TamgaTürk'ün "TamgaTürk'ün 'Diş Hekimi 'Yerli İmplant' İsteyen Yaşlı Kadına 'Avrupa Tipi' İmplant Taktı, 20 Bin TL Fark İstedi: Yaşlı Kadına Onayı Olmadan Müdahalede Bulunup İmplantları Söktü İddiası' Başlıklı Haberine Jet Hızıyla Erişim Engeli" haberine erişim engeli getirildi.

Ekşi Sözlük'te yer alan ve Balıkesir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Diş Hekimi Havva Banu Öztürk Arda'nın, implant yaptırmak için gelen bir hastaya yanlış implant taktığını ve aşağılayıp zorla söktüğünü konu edinen  başlığına da Arda'nın talebi üzerine erişim engeli getirildi.

21 Mart tarihli karar, Balıkesir 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Arda, konuyla ilgili bir tweet için 2 Mart’ta da bir erişim engeli kararı aldırdı. Söz konusu karar, Balıkesir 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Oyuncu Ferhat Gündoğdu hakkındaki haberlere engel

Oyuncu Ferhat Gündoğdu'nun, kendisinden gördüğü baskılara dayanamayarak evden kaçan eşini yakalayıp dövdüğü, ardından da kaçırdığıyla ilgili haberlere Gündoğdu'nun talebi üzerine İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliğinin 19 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Kararla, Gündoğdu'nun polisere rüşvet vermeye çalıştığı iddiasıyla tutuklanıp cezaevine gönderildiğiyle ilgili haberlere de erişim engeli getirildi.

"Hz. Meryem olduğunu iddia eden kadın" hakkındaki habere erişim engeli

Sosyal medyada "Hz. Meryem olduğunu iddia eden ve mürit toplayan kadın" iddiasıyla paylaşılan videoyla ilgili haberler ve konuyla ilgili Teyit’te yayımlanan bir doğrulama içeriği, videoda yer alan ilgili kadının talebi ve İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellendi.

Halı sahada oğlunu döven adam ile ilgili haberler erişime engellendi

Erzurum'da bir babanın, halı sahada futbol oynayan 9 yaşındaki oğlunu dövmesiyle ilgili haberlere Erzurum 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 30 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.