Ekşi Sözlük’ün erişim engeli kaldırıldı

Ekşi Sözlük’ün erişim engeli kaldırıldı

AYM'nin erişim engeli kararlarını "ifade özgürlüğü hakkının ihlali" olarak değerlendirmesinin ardından eksisozluk.com'a uygulanan erişim engeli bugün itibarıyla kaldırıldı.

Anayasa Mahkemesinin (AYM) “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle verilen erişim engeli kararları için "Anayasa'ya aykırı" kararı vermesinin ardından eksisozluk.com'a uygulanan erişim engeli bugün kaldırıldı.

Hakkında erişim engeli kararı verilen yayımcılar tarafından yapılan ve aralarında Ekşi Sözlük'ün de bulunduğu 62 başvuru için 21 Kasım 2023 ihlal kararı veren AYM, 11 Ocak'ta kamuoyuna duyurduğu kararla ilgili yayımcıların engelinin kaldırılmasına hükmetti.

AYM'nin yeniden yargılama adına kararı ilgili mahkemelere göndermesinin ardından sulh ceza hakimliklerinden ilk iptal kararı çıktı ve Ekşi Sözlük'ün ana alan adı olan eksisozluk.com, bugün itibarıyla yeniden erişime açıldı.

TIKLAYIN- AYM'den 'milli güvenlik' gerekçesiyle verilen erişim engeli kararları konusunda toplu karar: 'İfade özgürlüğü hakkının ihlalidir'

Purut: 'Buna mecbur kalmış olmamız üzücü ve yorucu'

Durumu bugün Ekşi Sözlük'te yaptığı açıklamayla duyuran sözlük CEO'su Başak Purut, şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi'nin Ekşi Sözlük lehine verdiği kararın kapatma kararını veren mahkemeye tebliğ edilmesi sonrasında karar kaldırılarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) tebliğ edildi. BTK'nın sitesinde de engel kaldırılmış görünüyor

Şu an için bazı internet servis sağlayıcılarında (İSS) henüz uygulanmaya başlanmadıysa da çoğunluk İSS'den eksisozluk.com'a girilebilmekte.

Hakkımızın Türkiye'nin en yüksek mahkemesi tarafından teslim edilmesi çok güzel ama yaşanan hukuksuzluklar nedeniyle buna mecbur kalmış olmamız üzücü ve yorucu."