Hakkımızda

Free Web Turkey, son yıllarda Türkiye’de artan sansür uygulamalarının ve erişime engellenen internet sitelerinin sayısının artması ile ifade ve internet özgürlüklerine yönelik oluşan baskı sonucu ortaya çıkan bir projedir. Proje kapsamında kurulan Free Web Turkey Platformu bileşenleri arasında Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) ve Alternatif Bilişim Derneği (Altbilişim), Korsan Parti Hareketi, istanbul hackerspace ve SUB Yayın bulunmaktadır.

İfade özgürlüğü alanında sivil toplum ve savunuculuk çalışmaları yapan Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin yürüttüğü ve Hollanda Başkonsolosluğu’nun MATRA programı çerçevesinde desteklediği bu proje ile amaçladıklarımız şunlardır:

  • İfade ve internet özgürlüklerinin kullanımında karşılaşılan engellerle nasıl başa çıkılacağının öğrenilmesi
  • Sansür konusunda internet kullanıcıları ve hizmet sağlayıcılarının bilinçlendirilmesi
  • Bu konu üzerinde çalışan kişilerin erişim engelleme prosedürü ile ilgili farkındalık kazanması hedeflenmektedir.

Bu çerçevede 2020 yılı içerisinde eğitimler ve çalıştaylar düzenleyerek bu projeyi desteklemek isteyenlerle bir araya gelmeyi umuyoruz.

2019’un son aylarında başlattığımız proje kapsamında bu sitede erişim engelleme ve internet sansürü hakkındaki son gelişmelere ve bunlara karşı neler yapılabileceğine ilişkin makaleler, yazılar, haberler, aylık bülten gibi çalışmalar bulacaksınız.