Kadına şiddeti gizleme çalışmasına tam gaz devam: 15 ayda bin 188 habere erişim engeli

Kadına şiddeti gizleme çalışmasına tam gaz devam: 15 ayda bin 188 habere erişim engeli

1 Ocak 2023 ile 8 Mart 2024 tarihleri arasında kadın ve çocuklara karşı işlenen suçlarla ilgili aralarında haber ve sosyal medya paylaşımlarının da yer aldığı bin 188 URL'e erişim engeli getirildi. Engellenen haberlerin konusu cinayet, istismar, şiddet vb. oldu. Aile Bakanlığı da bakanın istismar şüphelisini makamında ağırladığıyla ilgili haberleri erişime engelletti.

ALİ SAFA KORKUT - ARMAĞAN TEZEL

1 Ocak 2023 ile 8 Mart 2024 tarihleri arasında kadın ve çocuklara karşı işlenen suçları konu edinen bin 188 haber, sosyal medya paylaşımı, Google arama motoru sonucu ve alan adına erişim engeli getirildi.

Bu sayıya 38 farklı mahkeme kararı sonucunda ulaşılırken erişim engeli getirilen haber, sosyal medya paylaşımı, google arama motoru sonucu ve alan adının büyük çoğunluğunun konusu cinayet, fiziksel ve psikolojik şiddet, cinsel istismar, tehdit ve zorbalık oldu.

Erişim engeli getirilen bin 188 URL’in 624’ü haberlerden, 561’i sosyal medya paylaşımlarından, 2’si de Google arama motoru sonucundan oluştu. Kadınlara karşı işlenen suçlarla ilgili olup da erişim engeli getirilen URL’lerin arasında iki arama motoru sonucu ile bir alan adı da yer aldı. Söz konusu alan adında bir kadın, cinsiyetçi sözlerle hedef gösterilirken arama motoru sonucu ise bir kadının özel görüntülerine yönlendiren bağlantılardan oluştu.

UEh2A 8 mart

İstismar zirvede yer aldı, zorbalık onu takip etti: Aile Bakanlığı, istismar şüphelisini ağırladığı hakkındaki haberleri engelletti

Erişim engeli kararı verilen haber ve sosyal medya paylaşımlarının konuları istismar, zorbalık, şiddet, cinayet, taciz ve özel görüntülerin ifşası oldu.

İstismarı konu edinen haber ve sosyal medya paylaşımları, mahkeme kararları sonucunda sayı itibarıyla en fazla engellenen içerikler oldu.  

0ZFK9 insert title here

Buna göre kadın ve çocuklara karşı işlenen istismar suçlarını ele alan 554 haber ve sosyal medya paylaşımı, 20 farklı mahkeme kararıyla erişime engellendi.

İstismar konulu olup da erişim engeli kararı verilen haber ve paylaşımlar incelendiğinde ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının olayın merkezinde olduğu bir istismar olayıyla ilgili haberler öne çıktı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısının, 17 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan bir iş insanını soruşturma devam ederken istismarın yaşandığı yerde ziyaret etmesiyle ilgili haberler ile Aile Bakanının da iş insanını bakanlıkta ağırlamasıyla ilgili haberler için üç farklı erişim engeli kararı verildi.

16 Nisan 2023, 20 Nisan 2023 ve 10 Mayıs 2023 tarihli kararlar kapsamında toplam 229 haber ve sosyal medya paylaşımına erişim engeli getirildi.

Üstelik bu kararlardan 20 Nisan 2023 tarihli karar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, 10 Mayıs 2023 tarihli karar ise bakan yardımcısının talebi üzerine alındı.

İstismar konulu olup da erişim engeli getirilen haberlerden bazıları:

zzz

İstismarın ardından ise sayı itibarıyla en fazla erişim engeli kararı, zorbalık konulu haber ve paylaşımlar için verildi. Kadınlara ve çocuklara karşı işlenen zorbalık suçunu ele alan 273 sosyal medya paylaşımı, üç farklı mahkeme kararıyla erişime engellendi.

Burada ise İstanbul Sabiha Gökçen havalimanındaki bir otobüs durağında erkek arkadaşıyla öpüşürken bir yurttaşın saldırısına maruz kalan bir kadınla ilgili paylaşımlar öne çıktı

Konuyla ilgili 77 sosyal medya paylaşımı, saldırganın talebi üzerine Bursa 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Ağustos tarihli kararıyla erişime engellendi.

Şiddet ve cinayet konulu haberler de en çok erişim engeli getirilenler arasında

İstismar ve zorbalığın ardından ise kadın ve çocukların fiziksel ve/veya psikolojik şiddete maruz kalmasıyla ilgili haber ve sosyal medya paylaşımı geldi.

1 Ocak 2023 - 8 Mart 2024 tarihleri arasında şiddet konusuyla ilgili 255 haber ve sosyal medya paylaşımı hakkında erişim engeli kararı verildi.

Mardin Midyat’ta Adli Tıp Şube Müdürü kadının, kendisini darp ve tehdit ettiği iddiasıyla ilçedeki Cumhuriyet Savcısı hakkında suç duyurusunda bulunduğuyla ilgili haberler, şiddet konulu olup da erişime engeli getirilen haberler arasında en fazla öne çıkan oldu. Konuyla ilgili 92 haber, Midyat Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Ekim 2023 tarihli kararıyla erişime engellendi.

Şiddet ve cinayet konulu olup da erişim engeli getirilen haber ve sosyal medya paylaşımlarından bazıları:

ddtd

Cinayet konulu haber ve paylaşımlar da sayı itibarıyla en fazla erişim engeli getirilen içerikler arasında yer aldı. 1 Ocak 2023 - 8 Mart 2024 tarihleri arasında, kadın ve çocukların öldürülmesiyle ilgili 90 haber ve paylaşıma erişim engeli getirildi.

Kütahya'da, üç çocuk annesi eşi Ayşegül Türün'ü bıçaklayarak öldüren İsmail Türün’ün tutuklandığıyla ilgili haberler, cinayet kategorisinde olup da erişim engeli getirilen haberler arasında ilk sırada yer aldı. Konuyla ilgili dörtten fazla haber Kütahya Sulh Ceza Hakimliğinin 6 Ocak tarihli kararıyla erişime engellenirken erişim engelini talep eden ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı oldu.

İlk üç sırayı, üç büyük şehrin hakimlikleri kaptı

Sayı itibarıyla en fazla sayıda haber ve/veya sosyal medya paylaşımı için erişim engeli kararı veren hakimlik ise İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliği oldu.

Onu Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği ve İzmir 6. Sulh Ceza Hakimliği takip etti.

hakimlikler