Proton VPN, halkın 'hükümet sansürünü aşması için' seçimler sırasında Türkiye'ye ücretsiz hizmet sunacağını duyurdu

Proton VPN, halkın 'hükümet sansürünü aşması için' seçimler sırasında Türkiye'ye ücretsiz hizmet sunacağını duyurdu

En popüler VPN sunucularından biri olan Proton VPN'in geliştiricisi Proton, "hükümet baskısı ve sansürüne karşı" Türkiye de dahil olmak üzere seçime girecek pek çok ülkeye ücretsiz VPN desteği sunacağını açıkladı. Ancak Proton VPN, Aralık 2023'ten beri Türkiye'den erişime engelli.

İnternet kullanımında gizlilik odaklı hizmetler sunan Proton, bu yıl 60'tan fazla ülkede seçimler yapılacağının altını çizdi ve bu ülkelere ücretsiz VPN hizmeti sağlayacağını duyurdu.

İsviçre merkezli şirket, bunu halkın hükümet sansürünü aşmasına yardımcı olmak ve seçim kampanyaları sırasında dezenformasyona ve müdahalelere engel olmak amacıyla yapacaklarını duyurdu.

Bu hizmetin sağlanacağı ülkeler arasında Türkiye'nin de yer alacağını duyuran Proton, 6 Mart Çarşamba günü yaptığı açıklamada bunu şu sözlerle duyurdu:

"Herkesin sandık başına gitmeden önce doğru bilgilere erişebilmesini sağlamak istiyoruz, bu nedenle Proton VPN, seçimden önceki haftalarda sansür veya siyasi müdahale geçmişi olan ülkelerde ücretsiz VPN sunucuları sağlayarak seçmenleri elinden geldiğince destekleyecek."

"Proton'da misyonumuz, gizlilik ve özgürlüğün varsayılan olduğu daha iyi bir internet inşa etmek. Demokrasiyi ve demokratik değerleri, mahremiyet ve kişisel özgürlük hakkını korumanın en iyi yolu olarak görüyoruz. Bu yılki seçimler adil ve şeffaf bir şekilde yapılır ve sonuçlar kabul edilirse, dünya genelinde demokratik normların pekiştirilmesine yardımcı olma yolunda uzun bir yol kat edilmiş olacak."

Aralık 2023'te erişim engeli getirildi

Ancak Proton VPN, Aralık 2023'te Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) kararıyla Türkiye'den erişime engellendi.

Üstelik erişim engeli getirilen tek VPN servisi Proton VPN de değil.

BTK, Aralık ayında internet servis sağlayıcıları ve mobil operatörlere gönderdiği yazıyla aralarında Proton VPN'in de yer aldığı 16 VPN servisine erişim engeli uygulanmasını talep etti.

İnternet servis sağlayıcıları ve mobil operatörler de bu talebi kabul etti ve VPN servisleri Proton VPN, Surfshark VPN, Super VPN, VPN Unlimited, IPVanish VPN, VPN365, CyberGhost VPN, HideMe VPN, PureVPN, ZenVPN, Psiphon, TunnelBear VPN, Snap VPN, Hotspot Shield, Secure VPN ve SurfEasy VPN'e erişim engeli getirildi.

'VPN sunucularımız hükümeti sansürünü atlatma konusunda başarılı'

Proton'un ücretsiz VPN hizmeti sağlayacağı ülkeler arasında Venezuela, Sri Lanka, Endonezya, Kamboçya, Pakistan, Togo, Çad, Moritanya, Ruanda, Mozambik, Somali, Mauritius, Senegal, Cezayir ve Türkiye yer alıyor.

Şirket, ücretisz VPN hizmetini nasıl sağlayacağını da duıyurdu.

Buna göre seçimlerden önceki ve sonraki iki hafta boyunca, oylamanın yapıldığı ülkelerden oturum açan kullanıcılara ücretsiz yerel sunucular sağlanacak. Teknik uygulamanın ülkedeki koşullara bağlı olarak değişeceğini bildiren Proton, fiziksel olarak bulunmadığı ülkelerde VPN sunucuları sunmasına olanak tanıyan "akıllı yönlendirme teknolojisini" kullanabileceğini belirtti.

Proton, VPN sunucularının yakın yerlerde bulunduğu ve hükümet sansürünü atlatma konusunda başarılı olduğunun da güvencesini verdi.

Şirket, "Bu, yerel kullanıcıların yüksek hızlarda, ücretsiz ve filtrelenmemiş internete erişebilecekleri anlamına geliyor" dedi.

'Bu ülkelerin bir çoğu ifade özgürlüğü konusunda sorunlu'

Şirketin CEO’su Andy Yen de "2024 dünya genelinde demokrasi için sismik bir yıl olacak" dedi.

"Seçimlerin yapıldığı ülkelerin çoğunun ifade özgürlüğü ve özgür seçim süreci konusunda sorunlu bir geçmişi var" diyen Yen, şunları söyledi:

"İfade özgürlüğünü korumak ve sansürle mücadele etmek misyonumuzun temel bir parçası ve dünyanın dört bir yanındaki seçmenlerin temel haklarını kullanmalarına yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya kararlıyız."