Sansür Gündemi (10 – 16 Temmuz)

Sansür Gündemi (10 – 16 Temmuz)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

İŞKUR İl Müdürünün iş vaadiyle cinsel ilişkiye girdiği iddialarına engel: 422 içeriğe erişim engellendi

Kadınları iş bulma vaadiyle kandırarak cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen ve bunun üzerine görevden uzaklaştırılan Ağrı İŞKUR İl Müdürü Gıyas Güven, konuyla ilgili 422 içerik için erişim engeli kararı aldırdı. Güven’in daha sonra araştırmacı olarak Çankırı İŞKUR İl Müdürlüğüne atandığı iddialarıyla ilgili içeriker de erişime engellendi.

Reklam Kurulu'ndan aldatıcı reklamlara erişim engeli

Reklam Kurulu, 11 Temmuz'da yapılan toplantısında, tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlarla haksız ticari uygulamalar hakkında erişim engeli dahil pek çok idari yaptırım uyguladı.

Gaziantep'te 8 bin 412 siteye erişim engeli getirildi

Gaziantep İl Jandarma Komutanlığınca, 1 Ocak–13 Temmuz 2023 tarihleri arasında siber suçlarla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda internet üzerinden yasadışı bahis ve kumar oynanmasına imkân sağlayan 5 bin 991; fuhuş için yer ve imkan sağlayan, müstehcenlik içeren 934, dolandırıcılık amacıyla kullanılan 658, uyuşturucu/uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma amacıyla kullanılan 946 olmak üzere toplam 8 bin 412 internet sitesine Türkiye'den erişim sağlanması engellendi.