Sansür Gündemi (12-18 Nisan)

Sansür Gündemi (12-18 Nisan)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Cinsiyetçi ve ayrımcı rehber öğretmen hakkındaki haberlere erişim engeli

Bursa Atatürk Anadolu Lisesinde çalıştığı dönemde öğrencilerini cinsiyetçi ve ayrımcı ifadelerle baskıya maruz bırakan ve İstanbul Sözleşmesinin feshine ilişkin “Hayırlı olsun, daha yapacak çok iş var” diyen rehberlik öğretmeni Yasin Kuruçay hakkındaki BirGün haberleri, Bursa 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Nisan tarihli 2021/2629 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Rektörün oğlunun Cumhurbaşkanlığına uzanan kariyerine ilişkin haberlere bir engel daha

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’nün oğlu Taha Hülagü’nün bir günde memur olup müze müdürlüğünden Cumhurbaşkanlığına geçişini konu alan haberler,  İstanbul Anatolu 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Nisan’da verdiği 2021/2527 sayılı kararla erişime engellendi. Aynı konudaki başka haberler, yine kişilik hakları ihlali ihlali gerekçesiyle, 11 Şubat tarihinde erişime engellenmişti.

Mezopotamya Ajansı web sitesine ait iki alan adına erişim engeli

Diyarbakır 4. ve 5. Sulh Ceza Hakimliklerinin 14 Nisan tarihli, 2021/2099 ve 2021/2109 sayılı kararları ile, Mezopotamya Ajansı (MA) web sitesine ait iki alan adı (mezopotamyaajansi29.com, mezopotamyaajansi30.com) “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle” erişime engellendi. Ajans, mezopotamyaajansi31.com üzerinden haber vermeye devam ediyor.

Albayraklar hakkında çok sayıda haber erişime engellendi

Evrensel’in haberine göre; Berat ve Serhat Albayrak kardeşler hakkında yine çok sayıda erişim engeli kararı tebliğ edildi. Serhat Albayrak’ın eşi Hafize Şule Albayrak’ın Star’daki köşesinde yazdığı “Laikçi misyonerler ile DEAŞ’çı vaizlerin benzerliği üzerine” başlıklı yazıyı aktaran haberler bizzat Şule Albayrak’ın talebiyle erişime engellendi. Yine İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellenen diğer haberlerin konusu ise şöyle: Serhat Albayrak’ın Evrensel gazetesine açtığı 200 bin TL'lik tazminat davası, Paradise Papers haberi nedeniyle yargılanan gazeteci Pelin Ünker’in ertelenen davası, Berat Albayrak’ın istifası sonrası medyanın durumunu eleştiren köşe yazıları derlemesi, TRT vericilerinin ücretsiz olarak Turkuvaz Medya Grubuna kullandırılması.

Ebru Gündeş’in Reza Zarrab’a boşanma davası açması haberlerine erişim engeli

Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) İran’a yönelik ambargosunu delmek, kara para aklamak ve banka dolandırıcılığı suçlamalarıyla ABD’de yargılanan Reza Zarrab’a, sanatçı Ebru Gündeş tarafından boşanma davası açıldığını aktaran Posta, Hürriyet Kelebek ve onedio.com’da yayınlanan haberler; kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Bodrum 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Nisan tarihli 2021/1164 sayılı kararıyla erişime engellendi.