Sansür Gündemi (5-11 Nisan)

Sansür Gündemi (5-11 Nisan)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

“Ilısu Barajı kamulaştırmasında rüşvet skandalı” başlıklı Youtube içeriğine erişim engeli

Gazeteci Metin Yoksu’nun Youtube kanalında yer alan “Hasankeyf’i su altında bırakan Ilısu Barajı kamulaştırmasında rüşvet skandalı” başlıklı video içerik, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/1522 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Jinnews’e ait üç alan adına erişim engeli

Kadın haber ajansı Jinnews web sitesine ait üç farklı alan adı, “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle, Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliğine ait 5 Nisan tarihli ve sırayla 2021/1933, 1934 ve 1935 sayılı üç ayrı karar ile erişime engellendi.

MHP’li belediyeye AKP’den kalan borçlar sebebiyle gelen haciz konulu habere engel

Tokat’ın Erbaa ilçesine bağlı Gökal beldesinde, Milliyetçi Hareket Partili (MHP) belediye başkanı Osman Akbulut’un makam aracı ve odasındaki eşyalara, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) Salim Çınar’ın başkanlık görevini yürüttüğü dönemden kalan borç sebebiyle haciz geldiğini aktaran Sözcü haberi, Erbaa Sulh Ceza Hakimliğinin 5 Nisan tarihli 2021/397 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Artı Gerçek’e ait 95 içeriğe erişim engeli getirildi

2017 ile 2021 yılları arasında haber sitesi Artı Gerçek’te yayınlanan 95 haber ve köşe yazısına, çeşitli sulh ceza hakimliklerinin kararları doğrultusunda erişim engeli getirildi. Artı Gerçek’in aktardığına göre, Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) tarafından 6 Nisan günü kendilerine tebliğ edilen erişim engeli kararları; “ihalelerde usulsüzlük, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, termik santraller, kara para aklama, Berat Albayrak, Bilal Erdoğan, liyakatsiz atamalar, erkek şiddeti, ve kayyım uygulamaları gibi siyasi iktidarın ve çeşitli erk odaklarına ilişkin” haber ve yazıları hedef alıyor.

Paradise Papers haberine açılan dava hakkındaki haberlerin engellendiğini duyuran haberler de erişime engellendi

Eski Cumhuriyet gazetesi muhabiri Pelin Ünker’in, Serhat Albayrak ve Berat Albayrak’ın Malta’daki off-shore hesaplarına ilişkin kaleme aldığı “Paradise Papers” haberine, Albayraklar ve Çalık Holding’in şikayeti üzerine yargılandığı davaya ilişkin haberlerin erişime engellendiğini aktaran haberler, İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 9 Nisan tarihinde verdiği 2021/2357 sayılı kararla erişime engellendi.