Sansür Gündemi (29 Mart - 4 Nisan)

Sansür Gündemi (29 Mart - 4 Nisan)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Ahmet Şık’ın AKP’li bir milletvekili hakkında paylaştığı tweet’e erişim engeli

Bağımsız milletvekili Ahmet Şık’ın; Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın’ın kuzeni ve danışmanı Ömer Faruk Işık hakkında, “Balyalar halindeki Euro’lar ile görüntülenen kişi AKP Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın’ın kuzeni ve danışmanı” ifadelerini içeren tweet’i ve aynı konuda çok sayıda tweet, Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 29 Mart tarihli 2021/3647 sayılı kararı ile erişime engellendi. Erişim engelinin gerekçesi “kişilik hakları ihlali.”

‘Çete kurmak’ ile suçlanan Yargıtay üyesinin dosyasının kapatılmasına gelen erişim engelini duyuran içeriğe de engel

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD) web sitesinde yayınlanan ve bir Yargıtay üyesinin ‘çete kurmak’ ile suçlandığı dosyanın işlemden kaldırılmasına ilişkin haberlerin erişime engellenmesini konu alan “İş kadınının parasını almakla suçlanan savcının dosyasının kapatılması haberleri” başlıklı içerik, Bakırköy 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 30 Mart’ta verdiği 2021/2203 sayılı kararla erişime engellendi.

Bir tuğamiralin tarikat evinde askeri üniformasının üzerine giydiği sarık ve cübbeyle fotoğraflanmasına erişim engeli

Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın, makam arabasıyla gittiği bir tarikat evinde askeri üniforması üzerine giydiği sarık ve cübbe ile fotoğraflandığını aktaran BirGün ve Halk TV’de yayınlanan haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 31 Mart tarihli 2021/4301 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Eski CHP ilçe başkanı hakkındaki taciz iddialarına erişim engeli

Bursa Cumhuriyet Halk Partisi Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular’ın, iki kadını taciz ettiğine ilişkin Sözcü ve Sabah gazetesi web sitelerinde yayınlanan haberler, Bursa 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Nisan’da verdiği 2021/2677 sayılı kararla erişime engellendi.