Sansür Gündemi (22-28 Mart)

Sansür Gündemi (22-28 Mart)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Y. K. hakkındaki içeriklere iki yıl sonra bir erişim engeli daha

2018 yılında; Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili T. A. ile röportaj yaptıktan sonra evinde ölü bulunan ve T.A. tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldığı öne sürülen gazeteci Y. K. hakkında yazılan 97 içerik, Elazığ 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/2326 sayılı kararıyla erişime engellendi. Erişime engellenen içerikler arasında Free Web Turkey Twitter hesabında paylaşılan bir tweet de yer alıyor.

Bir mahkumu kayıt dışı ziyaret ettiği için görevden alınan başsavcı vekili hakkındaki habere engel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle ile birlikte cezaevindeki bir mahkumu kayıt dışı olarak ziyaret ettiği için görevden alınan Cezaevlerinden Sorumlu Başsavcı Vekilli Gürkan Kütük hakkında Sözcü gazetesinde yayınlanan haber, ‘kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle Antalya 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Mart tarihinde aldığı 2021/1364 sayılı kararla erişime engellendi.