Sansür Gündemi (16-22 Ağustos)

Sansür Gündemi (16-22 Ağustos)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

İş insanının tahliyesi hakkındaki habere gelen engeli duyuran içerik de engellendi

Dolandırıcılık iddiasıyla adliye çıkışında gözaltına alınan ve tutuklanan Doğan Çelik adlı iş insanının, tutuklandıktan 11 gün sonra, soruşturma savcısı izindeyken bir sulh ceza hakimi tarafından tahliye edildiğini aktaran Deutsche Welle ve Oda TV haberlerine getirilen engeli duyuran İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD) web sitesinde yayınlanan içerik de erişime engellendi. İFÖD web sitesinde yayınlanan Çelik hakkındaki bir başka içerik de 10 Ağustos’ta erişime engellenmişti.

Tanıdık isme giden ihalenin mahkeme tarafından iptal edilmesi haberlerine erişim engeli

EZE İnşaat A.Ş.’nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından “Kocaeli Şehir Hastanesi tramvay hattı yapım işi” ihalesini almasının ardından mahkemenin ihaleyi iptal ettiğini aktaran haberler, 29 Aralık 2020 tarihinde erişime engellenmişti. Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 17 Ağustos tarihli 2021/177 sayılı kararı ile, aynı konudaki çok sayıda haber, engellenen içeriklere benzediği gerekçesiyle erişime engellendi.