Sansür Gündemi (9-15 Ağustos)

Sansür Gündemi (9-15 Ağustos)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Kadın haber ajansı Jinnews’e 32. erişim engeli

Kürtçe, Türkçe, Arapça ve İngilizce yayın yapan kadın haber ajansı Jinnews web sitesine ait alan adı (jinnews30.xyz) Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 9 Ağustos’ta verdiği 2021/3754 sayılı karar ile erişime engellendi.

Haber engelini duyuran içeriğe de erişim engeli

Kendisini hâkim, savcı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu veya iş insanı olarak tanıtan ve milyonlarca liralık dolandırıcılık olayına karışan Doğan Çelik’in, polis takibi sonucunda bir savcının odasından çıkarken yakalanmasına ilişkin haberlere erişim engeli getirildiğini aktaran İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD) web sitesinde yayınlanan içerik de erişime engellendi. 10 Ağustos’ta Büyükçekmece 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan 2021/5450 sayılı erişim engeli kararının gerekçesi kişilik hakları ihlali oldu.

Hornet uygulaması App Store’dan kaldırıldı

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında alınan bir mahkeme kararı ile web sitesi erişime engellenen lubunya tanışma ve partner bulma ağı Hornet, Türkiye’deki kullanıcılarına aplikasyonun App Store’dan kaldırıldığını bildirdi. Mesajda, Apple’ın uygulamayı Ağustos 2020 tarihli mahkeme kararı uyarınca kaldırdığı söylenirken, Hornet yaptığı açıklamada söz konusu karara itiraz edileceğini belirtti. Aynı karar ile Google Play’deki uygulamanın indirilmesi de engellendi, ancak Google henüz kararı uygulamadı.

İş insanı Fettah Tamince hakkındaki 61 habere erişim engeli

Hakkındaki soruşturmalar takipsizlik ile, açılan tek dava ise beraat ile sonuçlanan iş insanı Fettah Tamince hakkında Cumhuriyet, Halk TV ve Gazete Duvar gibi farklı mecralarda yayınlanan, aralarında “Tamince’ye Saray gölgesiyle beraat” ve “Nihal Olçok’tan Fettah Tamince tepkisi: Ne ile neyi takas ettiniz?” başlıklı haberlerin de bulunduğu tam 61 haber erişime engellendi.

ETHA web sitesine erişim engeli

Etkin Haber Ajansı (ETHA) web sitesine ait alan adı (etha21.com), Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle, Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğine ait 12 Ağustos tarihli ve 2021/2816 sayılı karar ile erişime engellendi. ETHA, etha22.com üzerinden haber vermeye devam ediyor.