Sansür Gündemi (5-11 Temmuz)

Sansür Gündemi (5-11 Temmuz)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi hakkındaki haberlerin engellenmesi haberlerine engel

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin bir lise etkinliğini iptal ettirdiği ve “bağış” parası ile tatile gittiği için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kınama cezası aldığı haberlerine getirilen erişim engelini aktaran haberlerin de aralarında olduğu 130 URL, İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/4163 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Uşak valisinin denetim sırasında halkı azarladığı görüntüleri aktaran haberlere erişim engeli

Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın şehirde alınan pandemi tedbirlerini denetlediği sırada etraftaki yurttaşları azarladığı görüntüleri içeren haberler, Antalya 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 5 Temmuz tarihli 2021/2962 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Fahrettin Koca ve Süleyman Soylu arasındaki gerilime ilişkin haberlere engel

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında gerilime sebep olduğu iddia edilen ihalelerde adı geçen Invamed Sağlık İlaç San. Tic. A.Ş. ve RD Global Araştırma Geliştirme Sağlık İlaç İnşaat Yatırımları San. Tic. A.Ş. adlı şirketlerin; Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu ile bağlantılı olduğunu aktaran haberler, 5 Temmuz’da Ankara Batı 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/4506 sayılı kararıyla erişime engellendi. Ertesi gün, söz konusu hakimliğin 2021/4569 sayılı kararı ile, aynı konudaki tweet’ler de erişime engellendi. Son olarak, RD Global adlı şirketin, Mehmet Soylu’nun 28 Mayıs 2021 tarihinde sunduğu dilekçe ile şirketin yönetim kurulundaki görevinden istifa ettiğini açıkladığını aktaran haberler de, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz tarihli 2021/8453 sayılı kararı ile erişime engellendi. Üç kararın da engel gerekçesi “kişilik hakları ihlali” oldu.

Bakan Ziya Selçuk’un Adnan Oktar cemaati üyesi ile ilişkisini aktaran köşe yazısına engel

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat’ın; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, Adnan Oktar cemaati üyesi Altuğ Revnak Eti ile çekilen fotoğrafının hikayesini anlattığı 4 Temmuz tarihli köşe yazısı ve onu kaynak gösteren diğer haberler, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/8453 sayılı kararı ile erişime engellendi.