Sansür Gündemi (28 Haziran - 4 Temmuz)

Sansür Gündemi (28 Haziran - 4 Temmuz)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

HDP İzmir il binasını hedef alan saldırganı taşıyan taksi şoförünün açıklamasına erişim engeli

Halkların Demokratik Partisi İzmir il binasını hedef alan silahlı saldırgan Onur Gencer’i taşıyan taksi şoförünün Gencer hakkında “Manisa, Balçova Termal Otel ve HDP’ye götürürdük” dediğini aktaran Rudaw, Gazete Karınca ve Gazete Duvar haberleri, İzmir 2. ve 3. Sulh Ceza Hakimliklerinin 28 Haziran tarihli 2021/4143 ve 2021/3479 sayılı kararları ile erişime engellendi. Bahsi geçen otelin İzmir Valiliğince yönetildiği ve mülkiyetinin İzmir İl Özel İdaresi’nde olduğunu bildiren haberler de 25 Haziran tarihli bir kararla erişime engellenmişti.

Milli Eğitim Müdürünün bir lise etkinliğini iptal ettirmesi ve 400 bin TL’lik “bağış” ile tatile gitmesi haberlerine engel

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin “İzmir Atatürk Lisesi’nde yapılması plananlanan şair Haydar Ergülen’in bir etkinliğini iptal ettirmesi” ve “400 bin TL’lik bağış ile tatile gittiği için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ‘kınama cezası’ alması” hakkındaki Gazete Duvar, BirGün ve Halk TV’de yayınlanan haberler, İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 29 Haziran tarihinde aldığı 2021/3779 sayılı karar ile erişime engellendi.

Sezgin Baran Korkmaz’ın bir Yargıtay üyesi ile yemekte çekilmiş fotoğrafına erişim engeli

Amerika Birleşik Devletleri’nin talebi üzerine Avusturya’da tutuklanan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın Yargıtay üyesi Tekman Savaş Nemli ile Ankara’daki Tavacı Recep Usta adlı restoranda aynı masada yemek yerken çekilmiş fotoğrafını içeren Aykırı, Sol Haber ve Halk TV’de yayınlanan haberler Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 1 Temmuz tarihli 2021/7867 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çekilmiş fotoğrafına erişim engeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in 1 Temmuz tarihli talebi üzerine, Erdoğan’ın iş insanı Sezgin Baran Korkmaz ile çekilmiş bir fotoğrafını içeren Onedio’da yayınlanan Aralık 2020 tarihli içeriğin yanı sıra, Erdoğan’ın Korkmaz ile çekilen fotoğraflarını sildirdiğini aktaran haberlerin de aralarında olduğu 55 adet URL İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 1 Temmuz tarihinde aldığı kararla erişime engellendi. Engelleme gerekçesi, Erdoğan’ın “kişilik haklarının ihlal edilmesi.”

Etkin Haber Ajansı, Kızıl Bayrak ve Umut gazetelerine ait alan adlarına erişim engeli

Etkin Haber Ajansı (ETHA), Kızıl Bayrak gazetesi ve Umut gazetesine ait etha19.com, kizilbayrak51.net ve umutgazetesi29.org alan adlarına Diyarbakır 5. ve 4. Sulh Ceza Hakimliklerinin 1 Temmuz’da aldığı 2021/3679, 2021/3579 ve 2021/3580 sayılı kararlar ile erişim engeli getirildi.