Sansür Gündemi (21 - 27 Haziran)

Sansür Gündemi (21 - 27 Haziran)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Jinnews’e ait iki alan adına erişim engeli

Dört dilde yayın yapan kadın haber ajansı Jinnews’e ait iki ayrı alan adı (jinnews28.xyz, jinnews29xyz), “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Haziran tarihinde aldığı 2021/3298 ve 2021/3299 sayılı kararlar ile erişime engellendi.

Erk Acarer’in İHH’nin IŞİD’e yardım götürmesiyle ilgili tweet’ine erişim engeli

BirGün yazarı ve Artı TV programcısı gazeteci Erk Acarer’in, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) IŞİD kampına yardım gönderdiğine ilişkin haber ve paylaşımlara getirilen erişim engelinin ardından, IŞİD sanık ve tanıklarının İHH’nin hâlâ cihat için para topladığını beyan ettiğini aktardığı tweet’ine erişim engeli getirilmesine karar verildi. “Kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle 22 Haziran’da İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan 2021/1994 sayılı engel kararı, Twitter’ın https protokolünü kullanması sebebiyle uygulanamıyor.

Sedat Peker’in Youtube, Twitter ve Instagram hesaplarına erişim engeli

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Youtube kanalı ile Twitter ve Instagram hesaplarına “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli kararı verildi. https protokolü sebebiyle uygulanamayan erişim engeli, söz konusu platformların Türkiye’de atadığı temsilcilikler tarafından da henüz uygulanmadı.

ETHA’ya ait alan adına erişim engeli

Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) ait alan adına (etha18.com) Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 25 Haziran tarihli 2021/2564 sayılı kararıyla erişim engeli getirildi.

HDP İzmir il binasını hedef alan saldırganın gittiği otelin ‘İzmir Valiliğince yönetilmesine’ erişim engeli

17 Haziran günü Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasını hedef alan ve Deniz Poyraz’ı katleden silahlı saldırgan Onur Gencer’in sık sık gittiği iddia edilen Balçova Termal Otel’in mülkiyetinin İzmir İl Özel İdaresi’nde olduğunu, Yönetim Kurulu Başkanının İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, üyelerinin ise vali yardımcıları olduğunu aktaran Mezopotamya Ajansı (MA) ve Yol TV haberleri ile milletvekili Ahmet Şık’ın tweet’i, 25 Haziran tarihli 2021/3681 sayılı İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliği kararı ile erişime engellendi.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Varlık Fonu Genel Müdürü hakkındaki övgü dolu sözlerine erişim engeli

19 Haziran’da Amerika Birleşik Devletleri’nin talebiyle Avusturya’da tutuklanan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın 2016 yılında Bloomberg’e verdiği röportajda dönemin Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı, bugün ise Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü olarak görev yapan Salim Arda Ermut hakkında ettiği övgü dolu sözler hakkındaki “AKP Çocukları” adlı Twitter hesabına ait bir tweet ile onu kaynak gösteren bir gazetecinin paylaştığı tweet, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişime engellendi.