Sansür Gündemi (14- 20 Haziran)

Sansür Gündemi (14- 20 Haziran)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Yıldırım Demirören’in yeğeni hakkındaki içeriklere erişim engeli

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) içerisinde İstanbul Kadın Kolları Başkan Yardımcılığı da dahil olmak üzere pek çok yöneticilik görevi üstlenen, Yıldırım Demirören’in yeğeni Manolya Demirören Tekin hakkında ekşi sözlük’te yazılan içerikler ve Oda TV’de yayınlanan “AKP yöneticisi Demirören kim?” başlıklı bir haber, Beykoz Sulh Ceza Hakimliğinin 15 Haziran tarihli 2021/1236 sayılı kararıyla erişime engellendi. İçeriklerin engellenme gerekçesi “kişilik hakları ihlali.”

AKP’li Hakan Arol’un genel müdür yardımcısı olduğu şirkete verilen ihaleler hakkındaki haberlere engel

Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından “rekabetin engellendiği” gerekçesiyle iptal edilen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun “Alo 170 Hizmet Alımı İşi” ihalesini alan ve genel müdür yardımcılığını AKP Ankara İl Yönetim Kurulu üyesi Hakan Arol’un üstlendiği Efor Etkileşim Merkezi Yönetim Sistemleri A.Ş.’nin kamudan çok sayıda ihale aldığını aktaran Cumhuriyet ve ArtıGerçek.Org haberleri, İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 17 Haziran tarihinde aldığı 2021/1880 sayılı kararla erişime engellendi. Hakimliğin engelleme gerekçesi “kişilik hakları ihlali.”

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın IŞİD’e yardım gönderdiğini aktaran içeriklere erişim engeli

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) IŞİD’e yardım gönderdiğini aktaran BirGün haberi ile bazı tweet’ler ve İHH Başkanı Bülent Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sedat Peker’in birlikte çekilmiş fotoğrafını içeren bir tweet, İstanbul 9. ve 11. Sulh Ceza Hakimliklerinin 2021/3061, 2021/3347 ve 2021/3405 sayılı kararları ile erişime engellendi.

SADAT hakkında verilen soru önergelerinin yanıtsız kalması hakkındaki haberlere engel

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski başdanışmanı, emekli general Adnan Tanrıverdi’nin kurucusu olduğu Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SADAT A.Ş.) adlı şirket hakkında verilen soru önergelerinin yanıtsız kaldığını aktaran “Suikast eğitimi veren şirkete ilişkin önergeler yanıtsız, savcılar suskun” başlıklı Cumhuriyet haberi İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 18 Haziran tarihli 2021/3136 sayılı kararıyla erişime engellendi.