Sansür Gündemi (7-13 Haziran)

Sansür Gündemi (7-13 Haziran)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Depremin çocuk yaşta evliliğin yasaklanması sebebiyle yaşandığını savunan profesör hakkındaki haberlere engel

2020 yılında Elazığ’da yaşanan depremin ardından, yaptığı paylaşım ile depremin çocuk yaşta evliliğin yasaklanması ve zinanın yasallaştırılması sebebiyle yaşandığını öne süren Profesör Bedri Gencer’in üniversitedeki odasının öğrenciler tarafından mühürlenmesine ilişkin Cumhuriyet, Halk TV ve BirGün’de yayınlanan haberler Erişim Sağlayıcıları Birliği kararıyla erişime engellendi. Haberlerin engellenme gerekçesi, 9 Nisan’da İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği 2021/2382 sayılı karar ile erişime engellenen haberler ile benzer olmaları. Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde görev yapan Gencer’in söz konusu paylaşımı şöyleydi: “Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, Ebola virüsü… Avustralya, Çin gayretullaha dokundu, azap geldi. Maazallah biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allahın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak, gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı.”

Sedat Peker’in Sezgin Baran Korkmaz ve Esat Toklu’ya ilişkin tweet’lerine erişim engeli kararı

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu’nun iki milyon liralık arabaya bindiği ve firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’a ait geceliği 100 bin TL’lik otelde kaldığını anlattığı tweet’ler hakkında Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli kararı çıkarıldı. Twitter henüz bu içerikleri kaldırmadığı için tweet’ler hâlâ erişime açık.

Sedat Peker’in 13 tweet’ine daha engelleme kararı

Peker’in Süleyman Soylu’nun Habertürk yayını sırasında attığı yedi tweet, Soylu’ya “Yüce Divanlıksın” dediği tweet ve Soylu’nun kendisini tanıyan kişilere karşı operasyon başlattığını iddia ettiği tweet’leri Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 11 Haziran tarihli 2021/6989 sayılı kararıyla erişime engellendi.