Sansür Gündemi (31 Mayıs - 6 Haziran)

Sansür Gündemi (31 Mayıs - 6 Haziran)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sedat Peker’in iki videosuna ve tweet’lerine erişim engeli

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in; Tolga Ağar’ın Beykoz Konaklarında silah ateşlediği ve gazeteci Yeldana Kaharman’a cinsel saldırıda bulunduğunu öne sürdüğü; Azerbaycanlı iş insanı Mübariz Mansimov ile Mehmet Ağar arasındaki ilişkiyi anlattığı 2’inc ve 3’üncü videoları hakkında Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/6491 sayılı kararıyla 1 Haziran tarihinde engelleme kararı verildi. Aynı kararla Peker’in Jandarma Genel Komutanlığına yönelik “böyle nadide bir kurumun kamuoyunda yapılan bu tip tartışmalara savcılık yazısı olmadan dahil olması bence çok doğru bir davranış değil” dediği ve Kaharman hakkında “Ben öldürülen kız kardeşimizin helikopterle alındığını iddia etmedim. Derin devletimizin başı Mehmet Ağar’ın oğlunu helikopterle aldığını söyledim” dediği tweet’leri de erişime engellendi. Youtube ve Twitter’ın “https” protokolünü kullanması nedeniyle bu erişim engeli kararı fiili olarak uygulanamıyor, dolayısıyla söz konusu içerikler hâlen erişime açık.

Galip Öztürk, Mehmet Ağar ve Orgeneral Arif Çetin hakkındaki tweet’lere erişim engeli

BirGün yazarı gazeteci Erk Acarer’in; Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk, eski bürokrat Mehmet Ağar ve Orgeneral Arif Çetin arasındaki ilişkileri gündeme taşıdığı 10 Mayıs tarihli bir dizi tweet’i Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 1 Haziran tarihli 2021/6042 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Fahrettin Altun, kendisine “hınzır” diyen kişiden 15 bin TL talep etti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Gökhan Akkaya adlı sosyal medya kullanıcısından, kendisine yönelik “Yine hangi arsayı ucuza kapatma derdine düştün hınzır” ifadesini içeren tweet’i sebebiyle 15 bin TL ve yazılı bir özür talep etti. Altun’un avukatı Yusuf Görgün’ün, Akkaya’nın avukatı Efkan Bolaç’a gönderdiği yazıda yer alan talep şöyle: “Dosya şüphelisinden yapmış olduğu paylaşım nedeniyle öncelikle müvekkilimizden yazılı şekilde özür dilemesini ve toplam 15.000-TL tutarda vekalet ücretlerimiz ile dosya giderlerimizin ödemesini talep ediyoruz.”

Dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan iş insanının ‘tuhaf’ tahliye hikayesine erişim engeli

Dolandırıcılık iddiasıyla adliye çıkışında gözaltına alınan ve tutuklanan Doğan Çelik adlı iş insanının tutuklandıktan 11 gün sonra, soruşturma savcısı izindeyken, Sulh Ceza Hakimi Eren Şen tarafından tahliye edildiğini aktaran Deutsche Welle ve Oda TV haberleri 27 Mayıs tarihli İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği kararı ve 31 Mayıs tarihli Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği kararları ile erişime engellendi. Çelik hakkında yapılan “Dolandırıcılar kralı yakalandı, belediye başkanlarınca ağırlandı,” “Aranan dolandırıcı savcının odasından çıktı” başlıklı Oda TV ve Milli Gazete haberleri de 2020 yılının Ekim ayında erişime engellenmişti. Bu erişim engelini duyuran İfade Özgürlüğü Derneği web sitesinde yayınlanan içerik de Mart ayında “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle engellendi.

Bodrum’da bir otelin sahile asit borik döktüğünü aktaran haberlere engel

Bodrum Yalıkavak’ta yer alan Delta Otel’in, “beyaz kum furyası” sebebiyle sahile borik asit döktüğünü aktaran Oda TV ve Halk TV haberleri Büyükçekmece 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 4 Haziran tarihli 2021/3706 sayılı kararı ile erişime engellendi.