Sansür Gündemi (16 – 22 Ekim)

Sansür Gündemi (16 – 22 Ekim)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Rüşvet karşılığı erişim engeli kararı vermekle suçlanan hakimin verdiği kararları belgeleyen Free Web Turkey haberine erişim engeli

Rüşvet karşılığı erişim engeli kararı vermekle suçlanan İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakiminin verdiği tüm kararları belgeleyen Free Web Turkey haberine erişim engeli getirildi.

16 Ekim tarihli karar kapsamında Soykan’ın ilgili yazısı, o yazı kaynak gösterilerek yapılan haberler ve daha sonra Soykan’ın yazısının erişime engellendiğiyle ilgili haber ve sosyal medya paylaşımları da erişime engellendi. 

Karar dahilinde haber, sosyal medya paylaşımı ve videolardan oluşan toplam 59 içerik için erişim engeli emri verildi.

*Editörün notu: 19 Ekim tarihinde, farklı bir kararla, iddialarda adı geçen yargı mensubunun talebiyle bu habere de erişim engeli getirildi. Bültenin devamında o karara dahir haber de yer alıyor. Aşağıdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’le ilgili tweet’ler

Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin'in, suç örgütleriyle ilişkili isimlerle görüşmesine vurgu yapan 17 tweet, Çetin'in talebi üzerine Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 11 Ekim tarihli kararıyla erişime engellendi. Kararda, paylaşımlarla Çetin'in itibarının zedelendiği belirtildi.

Kararla, BirGün gazetesinden İsmail Arı tarafından atılan ve Çetin'in adının geçmediği bir tweet'e de erişim engeli getirildi. Kararda Çetin'in avukatlığını, geçmişte AKP Çankaya İlçe Başkanlığı yapan ve AKP'den milletvekili aday adayı da olan Alaaddin Varol yaptı.

Bir tarikatta çocuklara şiş batırılmasıyla ilgili haberlere engel

Şanlıurfa’da bir tarikatta “zikir” adı altında çocukların karnına şiş batırılmasıyla ilgili 11'i tweet, 2'si haber olmak üzere 13 paylaşım, Şanlıurfa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün talebi üzerine Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi.

Savcının adli tıp şube müdürünü darp ve tehdit ettiği iddiasıyla ilgili haberlere erişim engellendi

Mardin Midyat’ta Adli Tıp Şube Müdürü olan Dr. Gözde Bağcı'nın, kendisini darp ve tehdit ettiği iddiasıyla ilçedeki Cumhuriyet Savcısı Mehmet Sait D. hakkında suç duyurusunda bulunduğuyla ilgili haberler, Mehmet Sait D.'nin talebi üzerine erişime engellendi.

Midyat Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Ekim tarihli kararı kapsamında 55'i tweet, 37'si haber olmak üzere toplam 92 paylaşım için erişim engeli emri verildi.

Dilan Polat hakkındaki paylaşımlara erişim engeli

Kara para aklama ve haksız kazanç elde ettikleri iddialarıyla gündeme gelen ve haklarında soruşturma açılan Dilan & Engin Polat çiftiyle ilgili haberlere erişim engeli getirildi. 

Beykoz Sulh Ceza Hakimliğinin 12 Ekim tarihli kararıyla toplam 10 URL erişime engellendi.

Hilal Kaplan, evlendiğiyle ilgili haber ve sosyal medya paylaşımlarından adını sildirdi

Sabah gazetesi yazarı ve TRT Yönetim Kurulu Üyesi Hilal Kaplan ile eşi Tevfik Emre Sarı'nın adının, Kaplan'ın Süheyb Öğüt’ten boşanıp Sarı ile evlenmesiyle ilgili haber ve sosyal medya paylaşımlarından oluşan 35 içerikten çıkarılmasına karar verildi. 

17 Ekim tarihli karar, Kaplan & Sarı çiftinin talebi üzerine İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Kaplan ve Sarı çiftinin adının geçtiği 20 haber, 10 YouTube videosu, 4 tweet ve 1 de Twitter hesabı, Kaplan & Sarı çiftinin aldırdığı bu karardan etkilendi.

RTÜK, DW Türkçe’nin Filistin haberine ‘yasal süreç’ başlattı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), DW Türkçe’nin “Hangi eylemler savaş suçu kabul edilir?” başlıklı haberine ‘yasal süreç’ başlattı. 

İsrail-Filistin Savaşını konu alan haberle ilgili açıklama yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, DW Türkçe’nin evrensel yayıncılık ilkelerini ihlal ettiğini söyledi. DW Türkçe’nin manipülatif ve gerçek dışı habercilik yaptığını iddia eden Şahin yayın kuruluşunu hakikati çarpıtmakla itham etti.

DEÜ, soL'dan şaka gibi bir talepte bulundu: 'Kendi haberiniz için erişim engeli kararı aldırın'

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi, bir kadının taciz edildiği olayla ilgili soL’un haberini tekzip etti. DEÜ, soL'dan kendi haberi için erişim engeli kararı aldırmasını talep etti.

Linktree'ye erişim engeli getirildi

Ön plana çıkarılmak istenen içerikleri tek bir linkte toplanmasını sağlayan Linktree’ye Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından erişim engeli getirildi.

Rüşvet karşılığı erişim engeli kararı verdiği iddia edilen hakimin verdiği erişim engeli kararlarını belgeleyen haberin erişime engellendiğini duyuran Free Web Turkey haberine sansür

Rüşvet karşılığı erişim engeli kararı verdiği iddia edilen hakimin verdiği erişim engeli kararlarını haberleştiren Free Web Turkey haberinin erişime engellendiğini duyuran haberin içerikten çıkarılmasına ve silinmesine karar verildi.

Bu karardan, haber, sosyal medya paylaşımı ve videolardan oluşan toplam 171 içerik etkilendi. 

Free Web Turkey'nin ilgili habere yer verdiği Sansür Gündemi de karar dahilinde kaldırılması ve silinmesi emredilen bir diğer paylaşım oldu.

Reklam Kurulu’ndan büyü ve fal içeriklerine erişim engeli

Ticaret Bakanlığı, Reklam Mevzuatında yer verilen hükme aykırı olduğu gerekçesiyle medyum, büyü, fal vb. tanıtımların yer aldığı 39 internet sitesi hakkında anılan reklamları durdurma cezası ile bu sitelere erişimin engellenmesine karar verdi.

Cezaya dayanak olan Reklam Mevzuatının 27'nci maddesi şu şekilde: "Falcı, medyum, astrolog ve benzerleri tarafından verilen hizmet reklamları ile yasadışı bahis ve kumar oyunlarının reklamları hiçbir şekilde yapılamaz."

Ağustos ayında bin 16 içeriğe erişim engeli getirildi: EGM bile erişime engellendi

Ağustos ayında 59 farklı kararla bin 16 içeriğe erişim engeli getirildi. Bu sayı temmuz ayında 713, haziran ayında ise 582 idi. Engellenen haber ve sosyal medya paylaşımlarının büyük çoğunluğu ise AKP'ye yakın kişi veya organizasyonlar ile suç ve suçluları konu edinenler oldu.

İstanbul Barosu, yargıda rüşvet iddialarına getirilen erişim engeli kararına itiraz etti

İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç, İstanbul Anadolu Başsavcısı tarafından HSK'ya iletilen "rüşvet" dilekçesi haberleri için İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen erişim engeli kararına itiraz etti. 

Erişim engeli kararının kaldırılmasının talep edildiği dilekçede "Yargıyı doğrudan ilgilendiren meselelere ilişkin olarak haber ve içeriklere ulaşılamaması ifade özgürlüğünü de ihlal etmektedir" ifadeleri yer aldı.

Mahmut Tanal da itiraz etti

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın HSK’ye ilettiği rüşvet iddialarına ilişkin haberlere getirilen erişim engeli kararına itiraz etti. Tanal, iddiaların ihbar niteliği taşıdığını ve kamuoyunu yakından ilgilendirdiğini belirtti.