Sansür Gündemi (25 – 31 Aralık)

Sansür Gündemi (25 – 31 Aralık)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

TETAM’ın taşınmasıyla ilgili haberlere erişim engeli

Boğaziçi Üniversitesinin araştırma merkezi TETAM’ın  üniversitenin kayyum yönetimi tarafından çöp poşetleriyle taşındığı hakkındaki haberler, üniversite rektörlüğünün talebi üzerine İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 20 Aralık tarihli kararıyla erişime engellendi.

Tamince soruşturmasına bakan savcıyla rüşvet pazarlığı yapıldığıyla ilgili haberlere erişim engellendi

FETÖ’den yargılanan Fettah Tamince’nin soruşturma esnasında aklanması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlarından biri ile bir savcı arasında rüşvet pazarlığı yapıldığı ve Erdoğan'ın kişisel avukatının da bunu teyit ettiği iddiasıyla ilgili haberler, erişime engellendi. Erişim engeli kararı, 21 Aralık'ta İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

“Bataklık” operasyonuyla ilgili haberler erişime engellendi

Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu" olarak duyurduğu "Bataklık" operasyonu hakkındaki haberler, Erişim Sağlayıcıları Birliğinin 22 Aralık tarihli kararıyla erişime engellendi.

Operasyonla ilgili haberler için 2022'de iki ayrı erişim engeli kararı verilmişti. Bu haberler de o kararlardaki haberlerle aynı konuda olduğu gerekçesiyle engellendi. Bu son kararla Yeniçağ Gazetesi ile gazeteci Timur Soykan’'ın konuyla ilgili attığı tweet'ler de engellendi.

Barbaros Çocuk Köyü’ndeki cinsel istismar olayıyla ilgili haberlere erişim engeli

İzmir Urla'daki Barbaros Çocuk Köyü'nde bulunan 20 çocuğa cinsel istismarda bulunulmasıyla ilgili 2005 tarihli haberler, haberlerde ihmalle suçlanan dönemin Urla Kaykamamı Ahmet Mailoğlu'nun talebi ve Burdur Sulh Ceza Hakimliğinin 6 Aralık tarihli kararıyla erişime engellendi.

25 kişinin gözaltına alınması ve aralarında köy müdürü ile çalışanların bulunduğu sekiz kişinin tutuklanıp serbest bırakılmasıyla devam eden ancak yalnızca suça karıştığı iddia edilen 10 çocuğun cezalandırılmasıyla sonuçlanan olayla ilgili 22 habere erişim engeli getirildi.

Dönemin Urla Kaykamamı Ahmet Mailoğlu'nun olaydan 1.5 yıl önce köylüler tarafından 30 imzalı dilekçeyle uyarıldığının ortaya çıktığı, kaymakamın bunu reddettiği ve Mailoğlu'nun ihmalle suçlandığı iddiasıyla ilgili arşivde yer alan haberler de Mailoğlu'nun talebiyle engellendi.

BTK, 16 VPN servisine erişim engeli getirdi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet servis sağlayıcıları ve mobil operatörlere gönderdiği yazıyla 16 VPN servisine erişimi engelletti.

Müdür vekilinin çocuk sporcuları istismar ettiği iddiasıyla ilgili haberler erişime engellendi

Gazeteci Metin Cihan'ın, Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili ve Ağrı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanının çocuk sporcuları istismar ettiği hakkındaki tweet'leri, Ağrı Sulh Ceza Hakimliğinin 27 Aralık tarihli kararıyla erişime engellendi.

Kararla, iddialar ve vekilinin gözaltına alınıp tutuklandığıyla ilgili çok sayıda haber için de erişim engeli emri verildi.

Kararla Metin Cihan’ın konuyla ilgili 15 tweet’i için erişim engeli emri verildi. 

İki Ağrı yerel gazetesine erişim engeli

Kararla, Ağrı yerel gazetelerinden Ağrı 04 Haber’in internet sitesi agri04haber.com ile Doğubayazıt gazetesinin internet sitesi dogubayazitgazetesi.com’un tamamı için de erişim engeli emri verildi.

Free Web Turkey’nin ‘Sansür Gündemi erişime engellendi

Free Web Turkey'nin, bir kripto para borsasının sahibi ile şirketin eski danışmanının "forex dolandırıcılığı" gerekçesiyle tutuklandığı belirtilen haberlerin engellendiğine yer verdiği "Sansür Gündemi", ilgili şirketin sahibinin talebi üzerine 22 Aralık'ta erişime engellendi. Söz konusu erişim engeli kararı, Kemaliye Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Ağrı'da çocuk sporculara cinsel istismarda bulunulmasıyla ilgili haberler için yayın yasağı kararı verildi

Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Erkan Kösedağ'ın kentteki çocuk sporculara cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla ilgili haberler için yayın yasağı kararı verildi.

CHP’li Karabat’la ilgili 254 habere erişim engeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat'ın adının geçtiği 254 haber için Karabat'ın talebi üzerine Bodrum 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 26 Aralık tarihli kararıyla erişim engeli emri verildi.

TİGEM’deki yolsuzluk iddialarıyla ilgili haberler erişime engellendi

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğündeki (TİGEM) yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarıyla ilgili haberler, "TİGEM’de genç çiftçi yolsuzluğu" iddiaları üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturmalarda ismi geçen Üzeyir Tekin'in talebiyle erişime engellendi.

Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 27 Aralık tarihli kararla konuyla ilgili Milli Gazete, Tarımdan Haber, Meridyen Haber, Ajans Urfa, Yarış Dergisi ve Hukuki Haber tarafından yapılan haberler için erişim engeli emri verildi.

Gazeteci Furkan Karabay’ın tutuklanmasına gerekçe gösterilen habere erişim engeli

Gözaltındaki gazeteci Furkan Karabay imzasıyla Gerçek Gündem'de yayımlanan ve İstanbul Adliyesindeki rüşvet iddialarının mahkeme tutanaklarına yansıdığının yazıldığı "Mafya davasında rüşvet kavgası tutanaklarda" başlıklı haber İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğince erişime engellendi. 

28 Aralık tarihli karar, “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle verildi.

Takipçi, beğeni, yorum ve izlenme satışı yapan platformlarla ilgili haberlere erişim engeli

TikTok ile META'ya bağlı uygulamalar Instagram, Threads ve Facebook'ta beğeni, yorum ve takipçi satışı yapılan internet sitelerinin reklamının yapıldığı haberlere META'nın talebi ve İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Aralık tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

META, konuyla ilgili haberler ve internet siteleri için 15 Aralık'ta da yine İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliğinden iki farklı erişim engeli kararı aldırmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın adının geçtiği haberler erişime engellendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın adının karıştığı Sevim Tanürek cinayetiyle ilgili haberlerin erişime engellendiği duyuran haberlerin erişime engellendiğini duyuran haberler, Burak Erdoğan'ın talebiyle İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliğince erişime engellendi.

29 Aralık tarihli kararla, Sevim Tanürek cinayetiyle ilgili olanlar dışında da Burak Erdoğan'ın adını geçtiği çeşitli haberler için de erişim engeli emri verildi.

Metin Cihan’ın Burak Erdoğan tweet’lerine erişim engeli

Aynı kararla, gazeteci Metin Cihan'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Burak Erdoğan'ın ortağının şirketine ait geminin Gazze'de hastane bombalanırken İsrail'de sevkiyat yaptığıyla ilgili haberi, Burak Erdoğan'ın talebi üzerine İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliğince engellendi.

Ekşi Sözlük’teki 22 içeriğe erişim engeli getirildi

Ekşi Sözlük'te yer alan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın adının karıştığı Sevim Tanürek cinayeti, cinayetle ilgili haber ve girdilerin engellendiği ve Burak Erdoğan'ın Somali Cumhurbaşkanının oğluna benzetildiği paylaşımlar, Burak Erdoğan'ın talebiyle erişime engellendi. 

29 Aralık tarihli erişim engeli kararı, İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Müvekkili çocukları istismar eden avukatla ilgili haberler erişime engellendi

Baro kanalıyla atandığı davada, birbiriyle mahkemelik olan 18 yaşından küçük iki kız çocuğunu sözlü olarak taciz edip cinsel organının fotoğrafını gönderen Avukat Semih Kalaycı'nın hapis cezasına çarptırıldığıyla ilgili tweetlere Kalaycı'nın talebiyle erişim engeli getirildi.

Polatlı Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 21 Aralık tarihli karar kapsamında, olay sonrası @suleicinadalet, @Kadin_Cinayeti ve @SToplumu kullanıcı adlı Twitter hesapları ile bazı kullanıcılar tarafından başlatılan #SemihKalaycıAtılsın etiketi için de erişim engeli emri verildi.

DHMİ yöneticisinin rüşvet aldığı iddialarıyla ilgili haberlere erişim engeli

İYİ Parti İstanbul İl Teşkilatı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kıdık'ın Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) İşletme Daire Başkanı Cemil Acar'ın rüşvet aldığı ve bunu da kabul ettiğine yönelik iddialarıyla ilgili paylaşımları, Acar'ın talebi üzerine erişime engellendi.

Karar, 15 Aralık'ta Nevşehir Sulh Ceza Hakimliğince verildi. 

Acar, görevden alındığı haberi, Devlet Hava Meydanları İşletmesine zarar verdiğine yönelik Ali Kıdık imzalı köşe yazısı ve Kıdık'ın kendisi hakkındaki tweet'leri için de erişim engeli istedi ancak hakimlik bunu reddetti.

HSK, CHP'li vekilin erişim engeli talebini kabul eden hakimler hakkında soruşturma başlattı

HSK, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat'ın yaptığı erişim engeli talebini kabul eden Bodrum 1. ve 2. Sulh Ceza Hakimleri hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un da onayıyla açıldığı belirtildi. İlgili hakimler, karar sonrası iktidara yakın medya tarafından hedef gösterilmişti.

Bilal & Burak Erdoğan ile ilgili Free Web Turkey haberine erişim engeli

Bilal ve Burak Erdoğan kardeşlerin aynı gün aynı hakimlik tarafından verilen üç farklı kararla toplam 461 haberi erişime engellettiğini anlatan Free Web Turkey haberi, Burak Erdoğan'ın talebi üzerine İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliğinin 29 Aralık tarihli kararıyla erişime engellendi.

Üç yaşındaki kız çocuğunun istismar edildiğiyle ilgili haber erişime engellendi

Halk Tv'nin BirGün Gazetesi'nden @ismailari_ 'yı kaynak göstererek yayımladığı ve İzmir'de üç yaşındaki bir kız çocuğunun babasının sevgilisi tarafından cinsel istismara uğradığına dair haber, Karşıyaka 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 27 Aralık tarihli kararıyla erişime engellendi.

İsmail Arı imzasıyla "Yine çocuğa cinsel istismar" başlığıyla ilk olarak BirGün'de yayımlanan haber için ise herhangi bir erişim engeli kararı verilmedi. Haber, erişilebilir durumda.

Bir kadının darbedilmesiyle ilgili habere erişim engeli

Müzik öğretmeni S.S.'nin sokaktaki hamile kediye mama verdiği esnada hiç tanımadığı 63 yaşındaki Ramazan Benli tarafından darbedilmesiyle ilgili gazeteci İsmail Arı'nın tweet'i, Benli'nin talebi üzerine Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliğince erişime engellendi. Karar 28 Aralık'ta verildi.

‘Adliyede rüşvet çarkı’ iddialı haberler için bir erişim engeli kararı daha verildi

Hakim Sidar Demiroğlu'nun görevden alınmasıyla devam eden "Adliyede rüşvet çarkı" soruşturmasıyla ilgili haberlerin erişime engellendiği ile İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun'un adının geçtiği haberler, Altun'un talebi üzerine erişime engellendi.

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliğince verilen 29 Aralık 2023 tarihli kararla, HSK kararıyla 506 hakim ve savcının görev yerinin değiştiği ve Bekir Altun'un da İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na getirildiğiyle ilgili haberler de erişim engeli getirilen haberlerden oldu.

Kararla, "Adliyede rüşvet çarkı" iddialarıyla ilgili @faynstudio tarafından hazırlanan bir Instagram paylaşımı için de erişim engeli emri verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beylikdüzü Belediyesinden art arda çok sayıda ihale aldığı da dahil olmak üzere Asoy İnşaat’ın sahibi Adem Soytekin’in adının geçtiği haberler, Soytekin'in talebi üzerine erişime engellendi.

Karar, 28 Aralık 2023’te İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi