Sansür Gündemi (25-31 Ekim)

Sansür Gündemi (25-31 Ekim)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Cübbeli Ahmet’in damadı ve ağabeyi hakkındaki haberlere erişim engeli

“Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün damadı Esat Palazoğlu ve onun ağabeyi Muhittin Palazoğlu hakkında çıkan 200’ün üzerinde habere, 11 Aralık 2020’de getirilen erişim engeli doğrultusunda, Cumhuriyet, Gerçek Gündem ve Artı Gerçek gibi mecralarda yayınlanan başka haberler de, daha önce erişime engellenen haberlerle benzer içerikte olduğu gerekçesiyle Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin (ESB) 2021/217 sayılı kararı ile erişime engellendi.

“TÜGVA’nın ataları” başlıklı köşe yazısına erişim engeli

BirGün yazarı Timur Soykan’ın 18 Ekim tarihinde kaleme aldığı “TÜGVA’nın ataları” başlıklı köşe yazısı ile yazı hakkında Halk TV, Kronos vb. mecralarda yayınlanan haberler, 25 Ekim tarihinde alınan 2021/12023 sayılı Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği kararı ile erişime engellendi. Soykan yazısında, Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) Fethullahçılara benzer bir yöntemle paralel devlet yapılanmasına gittiğini iddia etmişti.